Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Uprawa borówki amerykańskiej

2021-05-18
Uprawa borówki amerykańskiej

Borówki amerykańskie to owoce, które chętnie gościmy na naszych stołach. Ich popularność rośnie, a ponieważ cena borówek nadal nie należy do najniższych, to coraz więcej osób chce mieć krzewy borówki amerykańskiej w swoim przydomowym ogrodzie. Zobaczmy, jak wygląda uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska - charakterystyka i pochodzenie

Borówka amerykańska jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Ameryki, a dokładniej z USA i Kanady. Można ją spotkać również pod nazwą borówka wysoka. W warunkach naturalnych rośnie na wilgotnych torfowiskach, położonych wokół jezior i bagien. Od lat jest jednak również uprawiana na dużą skalę, zarówno w Ameryce, jak i w krajach europejskich. 

Borówka amerykańska swoją popularność zawdzięcza smacznym owocom, które doskonale smakują zarówno samodzielnie, jak również jako dodatek do deserów. Są one zdecydowanie większe niż jagody leśne, choć w kolorze i smaku bardzo podobne. Mają one nie tylko przyjemny smak, ale również są cennym źródłem witamin takich A, C, witamin z grupy B (B1, B2, B3 B6) , E, K oraz kwasu foliowego. Zawierają również cukry i sole mineralne oraz duże ilości potasu, fosforu, wapnia, magnezu, sodu, żelaza, selenu i cynku. Warte uwagi są również zawarte w nich polifenole, fitoestrogeny, antocyjany, błonnik i garbniki. Ze względu na swoje walory zdrowotne, niska kaloryczność i niski indeks glikemiczny bywają one określane jako superfruits.

Borówka amerykańska kwitnie na przełomie kwietnia i maja, a owocują od połowy lipca nawet do września, w zależności od odmiany. Owoce borówki rosną na krzewach, które mogą osiągać nawet do 2m wysokości, w zależności od odmiany i sposobu przycinania. W Polsce najpopularniejsze odmiany borówki amerykańskiej to: Bluecorp, Spartan, Duke i Patriot. 

Kiedy i gdzie sadzić borówkę amerykańską?

Krzewy borówki amerykańskiej można sadzić przez cały rok, ale najlepszym terminem na sadzenie jest wiosna i jesień. To właśnie w tym czasie jest największy wybór borówek amerykańskich w centrach ogrodniczych i można wybierać sadzonki spośród bardzo wielu różnych odmian. Jeśli tylko mamy wybór, to lepiej wybrać termin wiosenny, bo wtedy panują najlepsze warunki do tego, by przesadzone sadzonki dobrze zadomowiły się na nowym miejscu. Przy sadzeniu jesiennym należy zabezpieczyć korzenie przed mrozem, obsypując je warstwą ściółki.

Pierwszym krokiem do uzyskiwania dużych plonów borówki amerykańskiej jest znalezienie dla niej odpowiedniego stanowiska. Najlepiej będzie ona rosła w miejscu słonecznym i zacisznym, na którym nie ma dużych zastoisk wodnych czy porywistych wiatrów. Dobrze jest przewidzieć miejsce dla kilku krzewów borówki obok siebie, najlepiej różnych odmian, gdyż krzyżowe zapylanie gwarantuje lepsze zawiązywanie się owoców.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost i plony borówki amerykańskiej jest gleba, która bezwzględnie musi mieć odczyn kwaśny. Idealnie byłoby, gdyby jej odczyn miał pH 3,8-4,8, ponieważ zbyt mało kwaśna gleba sprawi, że borówki będą rosły zbyt wolno, a przy odczynie gleby na poziomie 6pH ich wzrost może się zatrzymać.

Oprócz kwaśności gleby istotna jest również jej zasobność w składniki odżywcze. Gleba powinna być żyzna i bogata w próchnicę, co można uzyskać stosując kompost lub obornik, najlepiej jesienią w roku poprzedzającym sadzenie. Ważne jest również jej odpowiednie nawodnienie, gdyż stały dostęp do wody jest również jednym z warunków wysokich plonów borówki. Borówka amerykańska zdecydowanie lepiej rośnie na glebach lekkich i piaszczystych, a najwięcej zabiegów wymaga na glebach ciężkich, mało zasobnych w próchnicę i mało kwaśnych.

Sadzenie borówki amerykańskiej

Jak już wspomniano borówkę amerykańską najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Przed sadzeniem należy sprawdzić pH gleby i jeśli jest ono za mało kwaśne, to należy glebę zakwasić. Można to zrobić mieszając ziemię z torfem i dopiero na takim stanowisku sadzić rośliny. Zamiast torfu można zastosować mieszanie gleby z trocinami z drzew iglastych, co również pozwoli zapewnić odpowiedni poziom kwasowości. 

Krzewy borówki amerykańskiej należy sadzić w dość głębokich dołach, wykopanych kilka cm głębiej niż głębokość doniczki, w której rosła borówka do tej pory. Odległość pomiędzy kolejnymi sadzonkami borówek powinna wynosić co najmniej 1m, a najlepiej by było to 1,5-2 m, co ułatwi dostęp do każdego krzewu, gdy już się one mocniej rozrosną. Jeśli krzewów ma być więcej, to rzędy powinny biec w kierunku północ-południe, co umożliwi równomierne nasłonecznienie krzewów borówki.

Jeśli gleba nie jest odpowiednio kwaśna, to dołek powinien być głębszy, żeby można było na jego dno wysypać warstwę torfu lub trocin wymieszanych z glebą. Po umieszczeniu borówki w dołku należy obsypać ją dobrą ziemią próchniczą lub opisaną mieszanką zakwaszającą, a następnie obficie podlać. Wokół posadzonego krzewu warto wykonać ściółkowanie, w czym najlepiej sprawdzi się kora sosnowa lub zrębki sosnowe. Zapewnią one roślinie nie tylko odpowiedni poziom ciepła i ochronią przed parowaniem, ale również będą pomagały utrzymywać odpowiedni poziom zakwaszenia gleby.

Pielęgnacja krzewów borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym z pewnością jest utrzymywanie odpowiednio kwaśnej gleby, co należy bieżąco monitorować stosując mierniki do gleby pozwalające na sprawdzenie poziomu zakwaszenia. Jeśli w trakcie sezonu wegetacyjnego okaże się, że ziemia jest za mało kwaśna, to należy zastosować ponownie mieszankę torfu lub trocin z drzew iglastych lub specjalne nawozy do roślin kwaśnolubnych. Oprócz substancji pokarmowych zawierają one również składniki pomagające utrzymać kwaśny odczyn gleby.

Borówki wymagają również odpowiedniego nawożenia, co najmniej raz wiosną. Kolejna dawka nawozu zależy od tego, jaki nawóz został zastosowany, bo w przypadku nawozów długo działających druga dawka nie jest zwykle potrzebna.

Pielęgnacja borówki wymaga również odpowiedniego przycinania. Przez pierwsze 2-3 lata jest ono niekonieczne, a zabiegi pielęgnacyjne powinny być ograniczone do wycinania pędów chorych i suchych. Dopiero w kolejnych latach należy przeprowadzać przycinanie pielęgnacyjne, wykorzystując sekator, w trakcie którego usuwamy najstarsze pędy. Borówka najlepiej owocuje na pędach 2-3 letnich, a zatem te najstarsze należy usuwać, co pobudzi roślinę do wzrostu i zapewni stały poziom plonów. Cięcie prześwietlające trzeba przeprowadzać wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja.

 

pixel