Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Aeratory do trawy

( ilość produktów: 14 )

Aeratory do trawy

Wiele mówi się o tym, że piękny trawnik wymaga dużo cierpliwości i nieustannej opieki. Dobrze wybrane nasiona traw, odpowiednio częste koszenie oraz właściwie dobrane nawozy do trawników potrafią uczynić cuda. Efektem tych zabiegów jest piękny zielony dywan, który pozwala cieszyć oczy podczas odpoczynku w chwilach wolnych. Od czasu do czasu trawie przydaje się również aeracja, którą można wykonać z pomocą dobrego aeratora do trawy. Szeroki wybór tych produktów znajdziesz w naszym sklepie, więc zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.

Aerator do trawy – co to jest?

Aerator to urządzenie ogrodnicze służące do aeracji, czyli napowietrzania. Wykorzystuje się go przede wszystkim w pielęgnacji trawników, które ze względu na swoją specyfikę, w przeciwieństwie do przekopywanych regularnie grządek czy rabat kwiatowych, nie są napowietrzane w inny sposób. To ważny zabieg pielęgnacyjny, gdyż powietrze jest niezbędne do życia wszystkim żywym organizmom, a zatem nie powinno dziwić, że potrzebują go też trawy.

Aeratory do urządzenia o prostej zasadzie działania. Niezależnie czy będzie to sprzęt ręczny, elektryczny czy spalinowy, to centralnym jego elementem są ostro zakończone kolce. To właśnie te kolce służą do nakłuwania ziemi na głębokości 8-10 cm, doprowadzając powietrze w miejsce, gdzie rośliny tego najbardziej potrzebują. Dzięki temu darń nie jest tak zwarta, co korzystnie wpływa na rozwój trawy, ułatwiając jej rozkrzewianie się i dostęp do składników odżywczych.

Aeracja jest bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym i najlepiej wykonywać ją po okresie zimowym oraz późnym latem lub wczesną jesienią. Można go wykonywać częściej niż raz w roku, szczególnie na trawnikach bardzo zniszczonych, bo doskonale wpływa na kondycję roślin i sprawia, że mają one znacznie lepsze warunki do regeneracji oraz rozwoju i wzrostu. Zabieg ten jest również skuteczny w walce z rozrostem chwastów, gdyż hamuje on wzrost pędów i utrudnia ich zakorzenianie się. Dzięki temu korzenie traw mają lepsze warunki do rozwoju, a korzenie chwastów mają znacznie utrudniony rozrost. Jednym słowem przeprowadzając aerację można zadbać o swój trawnik bez konieczności dodatkowej ochrony, jaką są środki ochrony roślin.

Wertykulatory i aeratory - czym się różnią?

Czytając o pielęgnacji trawników często można spotkać się pojęciem wertykulacji trawnika. Jest to zabieg z pozoru bardzo podobny do aeracji, a do jego przeprowadzenia wykorzystuje się wertykulator, elektryczny, spalinowy lub ręczny. Wertykulatory służą do nacinania darni, co pozwala na usunięcie tzw. filcu z trawnika. Podczas tego zabiegu znajdujące się na wale wertykulatora noże nacinają glebę, dzięki czemu oprócz usunięcia martwych resztek roślin oraz mchu, zostaje ona napowietrzona i rozluźniona. Wertykulator nacina glebę jedynie na kilka centymetrów, gdyż jego głównym zadaniem jest usunięcie filcu, co może być idealnym przygotowaniem do napowietrzania.

Natomiast celem aeracji jest nakłucie gleby na większą głębokość, co ma umożliwić jej lepsze napowietrzenie i rozluźnienie. Dzięki szpilkom znajdującym się na wale aeratora nakłucia są zdecydowanie głębsze niż te, jakie spowodował wertykulator, a to oznacza, że proces napowietrzania gleby został wykonany zdecydowanie bardziej efektywnie.

Niektórzy producenci używają nazw aerator wertykulator zamiennie, choć dla prawidłowego rozpoznania przeznaczenia wybranego sprzętu konieczne jest spojrzenie na to, czy jest on wyposażony w noże czy może w kolce. Jeśli oglądając narzędzia ogrodnicze zobaczymy urządzenie wyposażone w noże, to bez wątpienia będzie to wertykulator, aerator zaś będzie wtedy, gdy głowica będzie miała kolce. Przeglądając dostępną ofertę warto sprawdzić, jaka jest jego szerokość robocza, którą producent podaje na opakowaniu. Głębokość robocza jest z kolei widoczna, gdy obejrzymy kolce. Ich długość da nam odpowiedź na pytanie, jak głęboko będzie można napowietrzyć trawnik z pomocą tego urządzenia.

Aerator do trawy – jak używać?

Aerator jest używany podczas zabiegu aeracji trawnika. Polega on na napowietrzeniu gleby aeratorem, który rozluźnia podłoże i pobudza trawę do rozrostu. W zależności od rodzaju posiadanego aeratora, zabieg przeprowadza się ręcznie lub z użyciem aeratora spalinowego czy elektrycznego. Ręczny aerator to sprzęt bardzo prosty w obsłudze, a jego waga ma bezpośredni wpływ na skuteczność zabiegu napowietrzania. Zbyt lekki nie będzie dostatecznie wciskał kolców glebę, przez co zabieg może być nieskuteczny. Natomiast zbyt ciężki będzie trudny w obsłudze i manewrowanie nim na trawniku będzie wymagało wiele siły.

W związku z powyższym wybierając aerator do trawy warto brać pod uwagę powierzchnię trawnika, która ma zostać napowietrzona oraz własne możliwości i siłę. Urządzenia elektryczne lub spalinowe znacząco ułatwiają przeprowadzenie napowietrzania, ale ich zakup, jeśli mamy ogródek o powierzchni 100m2 wydaje się być przesadzony. Aerator i wertykulator elektryczny powinni jednak przemyśleć wszyscy, którzy mają większy ogród, a spory jego obszar zajmuje trawnik.

Aerator do trawy - rodzaje

W ofercie aeratorów wyróżniamy: 

- aeratory zakładane na buty: taki rodzaj aeratora wymaga dosyć dużej siły mięśni w nogach i wykorzystywany jest głównie na małej powierzchni. Na obuwie zakładane są specjalne nakładki, sandały z kolcami, które podczas wykonywania ruchu nakłuwają, napowietrzają trawnik. Nakładki są bezpieczne dla stopy. Od strony buta są gładkie, natomiast od strony wewnętrznej posiadają ostre kolce skierowane do dołu. Sandały – aeratory są lekkie i dostosowane do każdego rozmiaru buta.

- aerator w formie nakładki na walec ogrodowy: walec ogrodowy służący do ręcznego wyrównywania powierzchni ziemi z możliwością wykonania napowietrzania to najlepsze rozwiązanie dla tych użytkowników, którzy są w trakcie wykonywania trawnika. Kolce wykonane z wysokiej jakości stali nakładane są na walec za pomocą jednej śruby. W ten sposób łatwo i szybko można wykonać proces napowietrzenie trawnika.

- aeratory ręczne nakładane na grabie: swoją budową przypominają grabie. Ostrza umieszczone są najczęściej na kółkach, co jest dosyć ważnym elementem, ponieważ brak kółek może powodować zbyt głębokie nacięcia i wyrywanie kępek trawy. Kółka całkowicie niwelują drgania i umożliwiają prawidłowe wykonanie procesu aeracji.

- aeratory spalinowe, elektryczne: przypominają kosiarki i ta podobnie zasadzie działają, z tą różnicą, że zamiast ostrzy tnących, posiadają wałek z kolcami, które nakłuwają darń. Są wykorzystywane na dużych powierzchniach ogrodowych.

Proces aeracji i wertykulacji: jak i kiedy powinien być wykonany?

Aeracja jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, w celu uzyskania soczyście zielonego, pięknego trawnika. Powinno się ją wykonać po okresie zimowym – marzec maj, a potem w okresie jesiennym sierpień-listopad. Ważne jest, aby wykonać ten zabieg w momencie, gdy ziemia jest jeszcze wilgotna, a nie mokra lub sucha. Aeracja polega na wykonaniu w powierzchni gleby otworów, nacięć, które sprawią, że nastąpi napowietrzenie podłoża, a co za tym idzie także efektywniejsze wnikanie wody i skuteczniejsze działanie nawóz do trawników. 

Pierwszym krokiem przed wykonaniem aeracji jest skoszenie trawy i usunięcie pozostałości na trawniku. Jeżeli nie będzie delikatnego deszczu, który zmoczył by ziemie należy delikatnie ją podlać i odczekać na wchłonięcie zbyt dużej ilości. Gdy grunt trawnika jest już przygotowany można rozpocząć prace aeratorem. Na trawnikach nie wymagających głębokiego nakłuwania wystarczy tzw. aeracja płytka, na głębokości 2-3 cm. Natomiast na trawnikach bardzo zniszczonych lub intensywnie użytkowanych należy wykonać zabieg aeracji głębokiej do 8 cm w głąb ziemi. Tak przygotowana nawierzchnia zdecydowanie szybciej wchłonie nawozy, a trawnik każdego dnia będzie coraz piękniejszy.

Wertykulację, podobnie jak aerację, powinno się przeprowadzać wiosną. Najlepiej zabrać się do tego zabiegu na przełomie marca i kwietnia, chyba że mamy naprawdę długą zimę i w tym czasie jeszcze nie widać pierwszych oznak budzenia się przyrody do życia. Wykonując wertykulację należy pamiętać, by prowadzić wertykulator w jedną stronę, unikając manewru cofania. Ważne, by prowadzić go w równych rzędach, a następnie można przejść się po działce ponownie, tym razem w poprzek. Dzięki temu filc zostanie usunięty z wszystkich zakamarków trawnika i mimo że stan trawnika po samym zabiegu nie będzie zachwycający, to już po kilku dniach wróci do normy, a w perspektywie czasu murawa znacznie zyska na wyglądzie i trawa będzie miała lepsze warunki do rozwoju.

Aeratory i wertykulatory - szeroki wybór modeli

Nasz sklep Rolmarket.pl oferuje wertykulatory i aeratory w wielu różnych rodzajach. Do małych ogrodów polecamy urządzenia ręczne, które pozwolą poprawić jakość trawy na przydomowym trawniku. Na większych areałach lepiej sprawdzą się narzędzia elektryczne lub aerator/wertykulator spalinowy, wymagające zdecydowanie mniejszej siły i czasu podczas pielęgnacji trawnika o dużej powierzchni.

Na szczególną uwagę zasługują narzędzia wielofunkcyjne czyli aeratory zakładane na walce do trawy. Są to specjalne kolce do walca, które zakłada się na posiadany walec i z ich pomocą można przeprowadzić napowietrzanie gleby. Walec wypełnia się piaskiem lub wodą, dzięki czemu jest on ciężki i dobrze przylega do powierzchni gruntu, więc kolce mogą się łatwo wbijać w glebę. Dzięki temu masz urządzenia o dwóch funkcjach, więc jeśli nie lubisz mnożyć używanych narzędzi, to jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu, w którym znajdują się nie tylko wertykulatory i aeratory do trawy, ale i inne narzędzia ogrodnicze i produkty wspomagające pielęgnację przydomowego ogrodu. Znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz, by Twój trawnik, ogród, działka czy gospodarstwo rolne mogły nie tylko pięknie wyglądać, ale i dawać obfite plony. Wybierz produkty, które przydadzą się w Twoim ogrodzie, złóż zamówienie, a potem przekonaj się, że odpowiednie narzędzia, nasiona i nawozy mają realny wpływ na efekt, jaki chcesz uzyskać.

Narzędzia ogrodnicze - zobacz powiązane kategorie:

      pixel