Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Linia kroplująca, system nawadniania kropelkowego

( ilość produktów: 49 )

Woda to eliksir życia dla wszystkich organizmów, w tym również dla roślin. Tylko przy odpowiednim nawodnieniu mogą one intensywnie rosnąć i dobrze się rozwijać, a każdy niedobór wody, nawet tymczasowy, może przynieść negatywne skutki dla ich rozwoju i wzrostu. Rośliny bez odpowiedniego dostępu do wody wolniej rosną, wysychają, słabo kwitną i dają mniejsze plony. Nic zatem dziwnego, że każdy ogrodnik szuka sposobu na efektywne nawadnianie, które pomoże zniwelować szkodliwe efekty suszy i sprawi, że rośliny będą miały najlepsze warunki do wzrostu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie linii kroplującej, która na bieżąco będzie dostarczać wodę do wszystkich roślin. Zobacz, jakie dlaczego warto stosować linie kroplujące i sprawdź, jak szeroki ich wybór oferuje nasz sklep Rolmarket.pl 

Linia kroplująca - dlaczego warto zastosować 

Linia kroplująca to doskonałe rozwiązanie do odpowiedniego nawodniania roślin przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia zbyt dużej ilości wody. To rozwiązanie proekologiczne, gdyż linie kroplujące pozwalają na oszczędność czasu oraz stanowią oszczędność dla portfela. Specjalne emitiery, czyli kroplowniki pod wpływem kompensacji ciśnienia rozprowadzają wodę na całej długości linii, od jej początku aż do samego końca. Woda z nich nie trafia jednak na glebę, tak jak ma to miejsce w sytuacji, gdy do podlewania wykorzystywane są węże ogrodowe wyposażone w pistolety lub zraszacze, lecz trafia w miejsce, w którym woda potrzeba jest najbardziej czyli bezpośrednio do systemu korzennego rośliny.  W ten sposób ją nawadnia i pozwala jej zdrowo i bujnie rosnąć. Tak działające linie kroplujące sprawiają, że wokół rośliny, w części naziemnej jest sucho, a zatem są trudniejsze warunki do rozwoju, w efekcie czego rzadziej pojawiają się chwasty, nawet jeśli nie jest rozłożona agrowłóknina na chwasty

Linia kroplująca jest odporne na warunki atmosferyczne, a zatem jest ona systemem działającym przez długie lata. Konieczne jest jednak jej odpowiednie użytkowanie i stosowanie, bo tylko wtedy będzie można przedłużyć czas działania linii kroplującej do maksimum. 

Linia kroplująca ma szereg różnych zastosowań. Można ją stosować na rabatach w przydomowych ogródkach, szklarniach, roślinach nasadzeniowych, żywopłotach jak i na dużych plantacjach roślin. Zaleca się stosowanie tego systemu szczególnie w tych miejscach i dla takich roślin, które przy odgórnym podlewaniu mogą ulec zniszczeniu. Zaletą systemu kroplującego jest także możliwość dostosowania go zarówno do gleby, jak roślin.

Linia kroplująca – ekologiczny sposób na podlewanie

Odpowiedni poziom nawodnienia gleby to gwarancja prawidłowego rozwoju roślin. Jest to szczególnie istotne w czasie suszy i upałów, gdy troska o rośliny wymaga regularnego podlewania, co niestety wiąże się z wysokimi kosztami. Linia kroplująca pozwala ograniczyć ilość wody do podlewania, co doskonale wpisuje się w ekologiczne podejście do uprawy roślin. Rośliny będą miały tyle wody, ile im potrzeba, a żadna kropelka nie zostanie zmarnowana. Dzięki liniom kroplującym nie trzeba się martwić o to, że ziemia będzie przesuszona, a rośliny zaczną usychać. Dobrze zaprojektowana linia kroplująca zapewni im odpowiedni poziom wody przez cały czas, nawet wtedy, gdy na zewnątrz będą panować temperatury rodem z tropików. Nie będzie mowy o przesuszeniu roślin, ale nie grozi im również przelanie. Takie rozwiązanie wesprze nie tylko rośliny w prawidłowym rozwoju, ale pozwoli zadbać o ekologię i pomoże zoptymalizować koszty podlewania. 

Jak zamontować system linii kroplującej?

Montaż systemu nawadniania kropelkowego nie jest zbyt trudny, wymaga jedynie dobrego przemyślenia i stworzenia planu jego zamontowania, dzięki czemu unikniemy podstawowych błędów. Na początku warto stworzyć plan, w którym uwzględnimy wszystkie obiekty znajdujące się na działce. Następnie warto dokonać pomiaru działki i zaznaczyć miejsca, gdzie znajduje lub będzie znajdowała się roślinność. Linie kroplujące mogą mieć różną długość, od kilku-kilkunastu do nawet 100 m, więc przed zakupem trzeba dobrze dobrać długość linii do potrzeb i sprawdzić ile roślin może ona zasilać. 

Warto posiadać także wiedzę na temat rodzaju gleby naszej działki, ponieważ ułatwi nam to doprecyzowanie rozmieszczenia kroplowników. Przy montażu linii kroplującej należy pamiętać o odżelazieniu wody, jeżeli nie posiada tego zakupiony wąż systemu. Następnie po dokonaniu przeglądu swojego terenu i rozmieszczeniu roślin można ułożyć faliście lub meandrami linie, a emitery z kompensacją ciśnienia ułożyć tak, aby woda płynęła wprost do systemu korzennego roślin, czyli w bok, a nie pod spodem. Odległość między przewodami powinna wynosić 30-40 cm, bo wtedy nawadnianie będzie równomierne i rośliny nie będą miały ani nadmiaru, ani niedoboru wody. Linie kroplujące łączymy z rurą zasilającą za pomocą złączek skręcanych lub wciskanych.

System nawadniania kropelkowego (uproszczony schemat montażu)

1. Zaznaczamy miejsce ulokowania zraszaczy.

2. Za pomocą sznurka wyznaczamy całość trasy systemu przebiegającego przez teren.

3. Jeżeli nawodnienie wykonujemy na terenie już zagospodarowanym np. trawniku, to na jego powierzchni na całej długości linii kroplującej delikatnie wykopujemy darń i odkładamy na folii, którą pozostawiamy do zakończenia procesu montażu.

4. W wykopanych otworach umieszczamy rury i montujemy całość systemu nawadniania za pośrednictwem złączek. Warto w celu uszczelnienia systemu owinąć miejsca łączeń taśmą teflonową, co zapewni im lepszą odporność na ewentualne przecieki.

5. Linie kroplujące łączymy z rurą zasilającą za pomocą wciskanych złączek.

6. Rozmieszczenie studzienek rozdzielających i odwadniających jest istotne w celu możliwości regulacji zaworów system oraz ich odwodnieniem w okresie zimowym.

7. W odpowiedni sposób należy także zamieścić całą automatykę sterowania systemem, w skład której wchodzi: sterownik z transformatorem, zawory elektromagnetyczne znajdujące się w studzienkach rozdzielających i odwadniających, wyłącznik nawadniania oraz okablowanie.

8. Dbałość o system jest bardzo istotnym elementem jego długiego i prawidłowego użytkowania. Warto zatem płukać elementy instalacji składające się na linie kroplujące, szczególnie te części, które z uwagi na dostający się brud, kurz mogą ulegać zapchaniu.

9. Testowanie systemu po zakończeniu montażu. W celu sprawdzenia poprawności systemu należy dokonać jego przetestowania i stosowania wszelkich zaleceń zarówno przy montażu jak i jego eksploatacji zalecanych przez producenta.  

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia - wybierz produkty dla siebie

Nasz sklep Rolmarket.pl oferuje linie kroplujące z kompensacją ciśnienia, które doskonale nadają się do tego, by stworzyć skuteczny system nawadniania w ogrodzie. Dostępne u nas produkty są wykonane z materiałów wysokiej jakości, odpornych na warunki atmosferyczne, dlatego raz wykonana linia kroplująca będzie dobrze pełnić swoją funkcję przez wiele długich lat. Stosując linię kroplującą możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu czyli zapewnić roślinom odpowiednie nawadnianie, a jednocześnie nie zbankrutować patrząc na rachunki za wodę. Jednym słowem linia kroplująca z kompensacją ciśnienia jest rozwiązaniem wprost idealnym, jeśli chcesz dbać o optymalne nawadnianie swojego ogrodu, więc zamów ją dla siebie już dziś.

Zobacz powiązane kategorie:

pixel