Linie kroplujące

( ilość produktów: 77 )

Nawadnianie, podlewanie to czynność, którą w ciepłych miesiącach należy wykonywać w ogrodzie prawie każdego dnia. Nasze rośliny, podobnie jak człowiek, potrzebują wody, aby pięknie mogły rosnąć, kwitnąć, rozwijać się. Przy nadmiarze dużych ilości obowiązków i coraz mniejszej ilości czasu zdarza się, że zapominamy o prawidłowym nawodnieniu naszych roślin, a przecież lubimy odpoczywać w ogrodzie wypełnionym pięknymi kwiatami, drzewami czy krzewami. Rozwiązaniem są linie kroplujące.

Jest to bardzo efektywny system nawadniania ogrodu i nie tylko, zapewniający równomierne nawodnienie gleby poprzez kroplowniki (emitiery) z przewodów linii, które w celach estetycznych oraz zmniejszeniu parowania można pokryć korą.

Dlaczego warto zastosować linię kroplującą

Linia kroplująca to doskonałe rozwiązanie do odpowiedniego nawodniania roślin przy jednoczesnym ograniczeniu zbyt dużej ilości wody. Jej zastosowanie to oszczędność czasu oraz oszczędność dla portfela. Specjalne emitiery, czyli kroplowniki pod wpływem kompensacji cienienia rozprowadzają wodę na całej długości linii, od jej początku aż do samego końca. Woda z nich trafia bezpośrednio do systemu korzennego rośliny w ten sposób ją nawadnia, a tym samym sprawia, że wokół rosliny, w części naziemnej, gdzie jest sucha rzadziej pojawiają się chwasty. Linie kroplujące, odporne na warunki atmosferyczne, są system działającym przez długie lata przy odpowiednich jego użytkowaniu i stosowaniu.

Zastosowanie systemu w postaci linii kroplującej jest bardzo szerokie. Można ją stosować na rabatach w przydomowych ogródkach, szklarniach, roślinach nasadzeniowych, żywopłotach jak i na dużych plantacjach roślin. Zaleca się stosowanie tego systemu szczególnie w tych miejscach i dla takich roślin, które przy odgórnym podlewaniu mogą ulec zniszczeniu. Zaletą systemu kroplującego jest także możliwość dostosowania go zarówno do gleby, jak roślin.

Jak zamontować system linii kroplującej?

Montaż systemu linii kroplującej nie jest zbyt trudny, wymaga jedynie dobrego przemyślenia i stworzenia planu jego zamontowania, dzięki czemu unikniemy podstawowych błędów. Na początku warto stworzyć plan, w którym uwzględnimy wszystkie obiekty znajdujące się na działce. Następnie warto dokonać pomiaru działki i zaznaczyć miejsca, gdzie znajduje lub będzie znajdowała się roślinność. Warto posiadać także wiedzę na temat rodzaju gleby naszej działki, ponieważ ułatwi nam to doprecyzowanie rozmieszczenia kroplowników. Przy montażu linii kroplującej należy pamiętać o odżelazieniu wody, jeżeli nie posiada tego zakupiony wąż systemu. Następnie po dokonaniu przeglądu swojego terenu i rozmieszczeniu roślin można ułożyć faliście lub meandrami linie, a emitery ułożyć tak, aby woda płynęła wprost do systemu korzennego roślin, czyli w bok, a nie pod spodem. Odległość między przewodami powinna wynosić 30-40 cm. Linie kroplujące łączymy z rurą zasilającą za pomocą złączek skręcanych lub wciskanych.

Uproszczony schemat montażu systemu linii kroplującej

1. Zaznaczamy miejsce ulokowania zraszaczy.
2. Za pomocą sznurka wyznaczamy całośc trasy systemu przebigajacego przez teren.
3. Jeżeli nawodnienie wykonujemy na terenie już zagospodarowanym np. trawniku delikatnie wykopujemy darń i odkładamy na folii, którą pozostawiamy do zakończenia procesu montażu.
4. W wykopanych otworach umieszczamy rury i montujemy całość systemu za pośrednictwem złączek. Warto w celu uszczelnienia systemu owinąć miejsca łączeń taśmą teflonową.
5. Linie kroplującą łączymy z rurą zasilającą za pomocą wciskanych złączek.
6. Rozmieszczenie studzienek rozdzielajacych i odwadniajacych jest istotne w celu możliwości regulacji zaworów system oraz ich odwodnieniem w okresie zimowym.
7. W odpowiedni sposób należy także zamieścić całą automatykę sterowania systemem, w skład której wchodzi: sterownik z transformatorem, zawory elektromagnetyczne znajdujące się w studzienkach rozdzielających i odwadniających, wyłącznik nawadniania oraz okablowanie.
8. Dbałość o system jest bardzo istotnym elementem jego długiego i prawidłowego użytkowania. Warto zatem płukać istatalcje, czególnie te części, które z uwagi na dostający się brud, kurz mogą ulegać zapchaniu.
9. Testowanie systemu po zakończeniu montażu. W celu sprawdzenia poprawności systemu należy dokonać jego przetestowania i stosowania wszelkich zaleceń zarówno przy montażu jak i jego eksploatacji zalec anych przez producenta.
pixel