Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Opryski drzew owocowych

2022-02-15
Opryski drzew owocowych

Wielu właścicieli domów z ogrodem marzy o tym, by mieć przy domu niewielki sad, w którym będą rosły drzewka owocowe. Marzenie to wymaga jednak sporo zachodu, gdyż drzewka owocowe wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Do najważniejszych należą opryski drzew owocowych. Zobaczmy, w jakim celu się to robi i kiedy należy je wykonać.

Wiosenne opryski drzew owocowych - najważniejsze informacje

Celem wykonywania oprysków drzew owocowych jest ochrona ich przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi oraz szkodnikami. Opryski drzew owocowych wykonuje się zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a więc wykonuje się je zanim na drzewach pojawią się pierwsze oznaki chorób i szkodników. Dzięki temu rośliny są znacznie bardziej odporne na choroby drzew owocowych i mogą rosnąć zdrowo.

Opryski drzew owocowych wykonuje się zwykle bardzo wczesną wiosną. Niektóre z nich wykonuje się już z końcem lutego, przy czym dokładny kalendarz oprysków drzew owocowych zależny jest nie tylko od terminu wynikającego z kalendarza, ale przede wszystkim z fazy rozwoju roślin. W niektórych latach może to być termin zaraz po połowie lutego, a w innych latach będzie to raczej w okolicach 10 marca. Nie da się zatem arbitralnie określić sztywnych ram czasowych, a dokładny termin wykonywania oprysków należy dopasować do stadium rozwoju roślin w danym roku. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wykonanie oprysku będzie nieskuteczne.

Opryski drzew owocowych

Wiosenne opryski drzew owocowych - kiedy je wykonywać? 

Jak wyżej wspomniano, wiosenne opryski drzew owocowych są zależne przede wszystkim od fazy rozwoju rośliny. Pierwsze opryski drzew owocowych wykonuje się jeszcze zanim drzewa owocowe wypuszczą liście. W okresie bezlistnym drzewa owocowe opryskuje się przeciwko takim chorobom jak brunatna zgnilizna drzew pestkowych, drobna plamistość liści, parch jabłoni, kędzierzawość liści brzoskwini, oraz szkodnikom takim jak mszyce, szkodniki wielożerne, samice piędzika czy jaja przędziorków.

W okresie nabrzmiewania pąków należy opryskiwać drzewa owocowe przeciw takim chorobom jak torbiel śliwy, rak bakteryjny oraz przeciwko atakowi mączniaka prawdziwego i przędziorkom. Opryski te należy wykonać przed pękaniem pąków liściowych.

W kolejnym okresie czyli pękania pąków należy przystąpić do oprysku drzew owocowych preparatami przeciw kwieciakowi jabłonowcowi, zarazie ogniowej i mączniakowi prawdziwemu. Natomiast w następującej po tym czasie okresie ukazywania się pierwszych liści przychodzi czas na oprysk pozwalający zwalczyć parch gruszy i jabłoni oraz mączniak jabłoni.

W dalszych fazach rozwoju należy wykonywać kolejne opryski drzew owocowych, pamiętając przy tym, by nie robić tego w czasie oblotu pszczół. Warto również pamiętać, że w późniejszych okresach w razie potrzeby można wykonać oprysk interwencyjny, który pozwoli zlikwidować objawy chorób czy szkodniki, które już zdążyły zaatakować drzewa owocowe. 

Mimo takich możliwości należy pamiętać, że wiosenne opryski to właśnie są najważniejsze, dlatego nie należy odkładać tego zabiegu na później. Warto zatem zwracać baczną uwagę na termin rozpoczynającego się okresu wegetacji, by w odpowiednim czasie pryskać drzewa owocowe i pomóc chronić je przed szkodnikami. 

Czym pryskać drzewa owocowe?

Do ochrony drzew owocowych przeciw chorobom i szkodnikom można stosować chemiczne środki ochrony roślin oraz ekologiczne opryski drzew owocowych. Do ochrony roślin wykorzystuje się środki grzybobójcze i owadobójcze, wybierając preparaty dopasowane do gatunku chronionej rośliny oraz szkodnika lub choroby, przed którą mają one chronić. W składzie tych preparatów są środki chemiczne różnego rodzaju, które wykazują skuteczność działania i dzięki nim można skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób.

Opryskiwacz

Na drzewach owocowych w uprawach ekologicznych stosuje się opryski ekologiczne, które od wieków wykazują się dużą skutecznością. Są one oparte o wyciągi z ziół m.in. wrotyczu pospolitego, który doskonale działa na mszyce, mączlika i przędziorka. Wyciągiem z krwawnika wykonuje się oprysk przeciw parchowi jabłoni czy w ochronie przed kędzierzawością liści brzoskwini. Korzystne działanie wykazują również wyciągi ze skrzypu polnego oraz piołunu.

W jaki sposób wykonać oprysk drzew owocowych?

Do wykonania oprysków drzew owocowych najlepiej jest stosować opryskiwacze. W zależności od wielkości sadu i liczby drzew owocowych mogą to być opryskiwacze ogrodowe ciśnieniowe, ręczne lub akumulatorowe. Ich pojemność zależy od obszaru, który chcemy opryskać, a bardzo praktyczne do wykonywania oprysków drzewa owocowych są opryskiwacze ogrodowe z długą lancą. Dzięki niej można dotrzeć do wyżej położonych gałęzi bez konieczności korzystania z drabiny.

Jak opryskiwać drzewa owocowe

Sposób wykonywania oprysków zależy od tego, jakiego preparatu będziemy używać. Niektóre opryski wymagają bardzo obfitego spryskania całej korony, a są i takie, jak np. opryski miedzianem, które należy wykonywać punktowo. Większość preparatów wymaga jednak dokładnego pokrycia wszystkich gałązek opryskiwanego drzewa, począwszy od nasady pnia aż po ostatnie pędy korony.

Termin oprysku należy uzależnić nie tylko od fazy rozwoju drzewek, ale również od warunków pogodowych. Najlepiej wybrać na ten cel ciepły, bezwietrzny i pochmurny dzień, na który nie są prognozowane opady. Wykonanie oprysku w słoneczny dzień mogłoby doprowadzić do poparzenia gałęzi składnikami preparatu, a oprysk w dzień deszczowy byłby nieskuteczny, gdyż preparat zostałby zmyty z powierzchni gałązek, przez co zabieg należałoby powtórzyć.

Istotne dla skuteczności stosowanych środków ochrony roślin jest również temperatura. Preparaty chemiczne stosowane do oprysków wykazują niższą skuteczność przy zbyt niskiej temperaturze, ale niewłaściwa jest dla nich również zbyt wysoka temperatura. W związku z tym przed ich użyciem warto sprawdzić, w jakim zakresie temperatur wybrane środki chemiczne będą działały najlepiej. Dokładny zakres temperatury powinien być podany przez producenta na opakowaniu stosowanego preparatu, ale dla większości stosowanych środków temperatura nie powinna być niższa niż 6oC.

Podczas wykonywania oprysków drzew owocowych należy zadbać nie tylko o odpowiedni termin oprysków, warunki pogodowe czy sprzęt, ale również o ochronę wykonującego zabieg. Jest to szczególnie istotne, gdy zabieg jest wykonywany chemicznymi środkami ochrony roślin. Należy zatem zadbać o to, by podczas opryskiwania drzew mieć maskę zapobiegającą dostaniu się cieczy opryskowej do oczu i ust oraz odzież ochronną i rękawice, gdyż opryski mogą podrażniać skórę. 

 

 

pixel