Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Opryski drzew owocowych

2021-03-23
Opryski drzew owocowych

Kiedy wykonywać opryski drzew owocowych?

Drzewa owocowe mogą być opryskiwane przez niemal cały okres wegetacji, przy czym pierwsze zabiegi należy wykonać już wiosną. To właśnie wiosenne opryski drzew owocowych uznawane są za najważniejsze, ale trzeba pamiętać, żeby dobrać rodzaj oprysku do fazy rozwoju rośliny. Podanie oprysków zbyt wcześnie lub zbyt późno nie przyniesie oczekiwanego efektu i nie zadziała.

Należy zatem uważnie obserwować fazy w jakim znajdują się rośliny i dopasowywać rodzaj oprysku do stadium, w jakim znajduje się roślina. Nie można zatem sztywno kierować się kalendarzem, bo czas i tempo rozwoju drzew owocowych po zimie jest bardzo uzależnione od panujących w danym roku warunków pogodowych. W związku z tym to, co w jednym roku może być wykonane już w lutym, innego roku może nastąpić dopiero w drugiej połowie marca. 

Wiosenne opryski drzew owocowych - przed jakimi chorobami chroni?

Pierwsze opryski należy wykonywać jeszcze w fazie bezlistnej, gdy wydaje się, że roślina jest jeszcze uśpiona po okresie zimowym. Najlepiej rozpocząć je bardzo wczesną wiosną czyli zwykle już z końcem lutego. Jest to najlepszy moment, by wykonać opryski drzew owocowych przeciw mszycom, szkodnikom wielożernym, jajami przędziorków, larwom misecznika czy brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Jabłonie należy opryskać przeciw parchowi jabłoni, grusze przeciw parchowi gruszy, a brzoskwiniom należy wykonać oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini.

Kolejnym okresem, w którym następuje czas na wiosenne opryski drzew owocowych jest okres nabrzmiewania pąków. W tym okresie można opryskać drzewa owocowe przeciw przędziorkom, a inne gatunki drzew owocowych można opryskać przeciw chorobom specyficznym dla danego gatunku. Brzoskwinie i morele opryskuje się stosując preparaty zwalczające rak bakteryjny, śliwy chroni się przed torbielą śliw, a jabłonie przeciwko mączniakowi prawdziwemu.

W okresie pękania pąków czas na oprysk śliwy, moreli i brzoskwini przeciw mączniakowi prawdziwemu, a jabłoni i gruszy przeciw zarazie ogniowej. Nieco później, gdy rośliny wejdą w okres różowych pąków kwiatowych, jabłonie należy opryskać przeciw owocnicy jabłkowej, a grusze przeciw rdzy gruszy. 

Opryski drzew i krzewów owocowych - jak je wykonać?

Na oprysk drzew owocowych najlepiej wybrać bezwietrzny i bezdeszczowy pochmurny dzień. Brak słońca zapobiegnie poparzeniu rośliny przez stosowane preparaty, a bezdeszczowa pogoda zapobiegnie spłukaniu oprysku z pędów i liści. Warto zwrócić również uwagę na to, jaka panuje temperatura. Niektóre środki ochrony roślin mają bowiem mniejszą skuteczność w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze, dlatego zawsze należy sprawdzić na opakowaniu zakres temperatur, w jakich można przeprowadzić oprysk.

Do oprysku można wykorzystać opryskiwacze ręczne, choć one sprawdzą się jedynie przy bardzo niewielkich krzewach i młodych drzewkach owocowych. Do większych drzew lepiej stosować opryskiwacz plecakowy, który pozwoli dotrzeć do wszystkich pędów, nawet tych położonych wyżej, a zawieszony na plecach pojemnik z preparatem będzie wygodny podczas opryskiwania.

Oprysk najlepiej zacząć od nasady pnia, po kolei opryskując kolejne pędy. Należy zwracać uwagę, by środki do opryskiwania pokryły wszystkie gałęzie pryskanych drzewek. Działają one bowiem miejscowo, a zatem pozostawienie nieopryskanych pędów nie zapobiegnie rozwojowi chorób i niszczycielskich szkodników.

Warto pamiętać również o okresie karencji po oprysku i w tym czasie nie wykonywać zabiegów żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze byłoby również nie wpuszczać w okolicę opryskiwanych drzewek zwierząt domowych, bo niektóre środki grzybobójcze i owadobójcze mogłyby im zaszkodzić.

Jakie preparaty stosować do oprysków drzew owocowych?

Wybierając środki ochrony roślin warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest ich skład, gdyż w sklepach dostępne są zarówno opryski chemiczne, jak i naturalne metody zwalczania szkodników. Jeśli jest taka możliwość, to warto stosować opryski ekologiczne oparte o naturalne składniki, które będą zdrowsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Wśród takich preparatów warto wymienić wyciąć z krwawnika pospolitego czy wrotycza pospolitego oraz gnojówkę z pokrzywy.

Nie wszystkie choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych można jednak zwalczyć w ten sposób, dlatego czasem konieczne jest sięgnięcie po środki chemiczne. Z ich pomocą można zwalczyć m.in. torbiel śliwy, na którą nie zadziała żaden oprysk ekologiczny.

Wybierając preparaty do oprysku roślin należy zwracać również uwagę na czas, w którym ma być wykonany oprysk. Jest bowiem wiele środków, które pomogą zwalczyć choroby i szkodniki drzew owocowych, ale rodzaj środka zależy od tego, w jakiej fazie rozwoju znajduje się roślina. Parch jabłoni w okresie bezlistnym można zwalczać wyciągiem z krwawnika, natomiast w okresie ukazywania się pierwszych liści i okresie kwitnienia lepszy będzie wyciąg ze skrzypu polnego. Kupując środki ochrony roślin warto zatem uważnie sprawdzać nie tylko rodzaj szkodników i chorób, przed którymi on chroni, ale również termin, w którym może być zastosowany.

Kiedy nie stosować oprysków drzew owocowych?

Często można spotkać pytanie, czy opryski drzew owocowych i stosowanie środków ochrony roślin jest konieczne. Niektórzy boją się, że stosowane preparaty będą miały negatywny wpływ na jakość owoców i wolą stawiać na naturalność. Jest to jednak przekonanie błędne, gdyż jak wspomniano wyżej dostępne są opryski ekologiczne, które pomagają chronić drzewa i krzewy owocowe, a zatem przyczyniają się do ich lepszej kondycji. Ta z kolei oznacza, że roślina będzie mocniejsza i wyda większy i bardziej zdrowy plon.

Przeciwnicy oprysków mają jednak rację pod jednym względem - oprysków nie należy przeprowadzać wtedy, gdy przy kwitnących drzewach i krzewach owocowych uwijają się pszczoły. W takim okresie każdy oprysk miałby negatywny wpływ na te pożyteczne owady, a zatem gdy zobaczysz, że wokół słychać bzyczenie, to najlepiej odłożyć oprysk na inny czas.

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel