Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak prawidłowo rozłożyć agrowłókninę?

2019-09-05
Jak prawidłowo rozłożyć agrowłókninę?

Podczas prac na polu oraz w ogrodzie niejednokrotnie przyda się agrowłóknina — zarówno ściółkująca, jak i okrywająca. Aby pełniła swoją funkcję przez wiele sezonów, powinna być prawidłowo rozłożona, zamocowana, a później przechowywana w odpowiednich warunkach. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak prawidłowo rozłożyć agrowłókninę, jakiego mocowania użyć oraz jak zabezpieczyć nieużywaną tkaninę przed niszczeniem.


Agrowłóknina ściółkująca i agrowłóknina okrywająca

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje agrowłókniny. Pierwsza z nich służy do ściółkowania, druga okrywa oraz osłania rośliny przed wiatrem, deszczem czy śniegiem. Płachta przeciw chwastom występuje w kolorze brązowym i czarnym. Jest także grubsza od pozostałych włóknin. Dobrym przykładem może być czarna agrowłóknina przeciw chwastom dostępna w naszym sklepie internetowym — o grubości 150 gramów. Natomiast płachta okrywająca jest lżejsza oraz cieńsza. Jej gramatura wynosi 17, 19, 23 oraz 50 gramów. Każda z agrowłóknin potrzebuje nieco odmiennego rozkładania oraz przytwierdzenia do podłoża. Jakie więc działać, mając na uwadze konkretny rodzaj płachty?

Jak ułożyć agrowłókninę ściółkującą?

Ułożenie agrowłókniny ściółkującej nie jest skomplikowane — są na to dwa proste sposoby. Pierwszy z nich to rozłożenie płachty na ziemi przed posadzeniem roślin. Następnie wystarczy wytyczyć plan rozmieszczenia sadzonek, naciąć tkaninę w odpowiednich miejscach i wykopać dołki. Drugie możliwe rozwiązanie to położenie agrowłókniny na rosnące rośliny oraz późniejsze wycięcie otworów.

  • Agrowłóknina na polu


Rozłożenie agrowłókniny na polu możesz wcześniej zaplanować. Masz dwa wyjścia — położenie agrowłókniny ułatwią Ci specjalne maszyny, dzięki którym praca pójdzie sprawniej. Jeśli jednak nie masz zbyt wielu arów do zagospodarowania wystarczy, że poprosić o pomoc kilku domowników. Pamiętaj, aby tkanina nie była zbyt luźna ani napięta. Powinna lekko poruszać się pod wpływem wiatru.

  • Agrowłóknina w ogrodzie


Zanim rozłożysz agrowłókninę w ogrodzie, zajmij się przygotowaniem terenu. Zagrab ziemię, wyrównaj ją, zbierz resztki liści czy innych roślin. Następnie ułóż płachtę — wybierz jeden ze sposobów opisanych na początku artykułu. Po skończonej pracy pamiętaj, aby osłonić tkaninę. W tym celu skorzystaj z kory drzew, odpadków lub żwiru czy ozdobnych kamyczków. Estetyczne będą również bujne rośliny płożące oraz różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Osłonięta agrowłóknina jest trwalsza, nie gnije, a jej proces rozkładania się nie jest zbyt długi — dzięki temu posłuży Ci niejeden sezon. Niezależnie od tego, czy planujesz rozłożyć agrowłókninę na polu czy w ogrodzie, bardzo ważne jest jej odpowiednie przytwierdzenie do podłoża. Dzięki temu tkanina się nie przesunie ani nie podwinie.

Czym przytwierdzić agrowłókninę antychwastową do podłoża? Sprawdzone sposoby

Aby odpowiednio przytwierdzić agrowłókninę do podłoża, możesz użyć poniższych produktów:

  • W naszym sklepie Rolmarket.pl do zakupu agrowłókniny dodajemy mocne szpilki wykonane z tworzywa sztucznego. Pełnią funkcję metalowych haczyków, które bardzo łatwo wbijesz w ziemię.
  • Szpilki do mocowania agrowłókniny możesz kupić także osobno.
  • Dobrą alternatywą dla szpilek są kotwice oraz kołki.

Jak przymocować agrowłókninę okrywającą?

Agrowłókninę okrywającą najlepiej przytwierdzić do podłoża workami polipropylenowymi. Napełnij je ziemią lub kamieniami, a następnie umieść na brzegach płachty co około 2 metry. Krawędzie agrowłóknin okrywających są dodatkowo wzmacniane, a więc nie musisz się martwić tym, że ciężkie worki uszkodzą strukturę tkaniny.

Zdejmowanie i przechowywanie agrowłókniny

Przy zdejmowaniu agrowłókniny pamiętaj o wyciągnięciu wszystkich kołków z podłoża. Przechowuj płachtę w zacienionym miejscu, na przykład w magazynie, stodole czy w garażu. Najważniejsze jest to, aby nie narażać jej na zbytni kontakt promieni słonecznych.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom będziesz w stanie wyhodować piękne rośliny i ochronić je przed chwastami oraz złymi warunkami atmosferycznymi. Życzymy powodzenia!

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel