Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak nawozić rośliny doniczkowe?

2019-11-14
Jak nawozić rośliny doniczkowe? Rośliny doniczkowe, podobnie jak te w gruncie, potrzebują odpowiedniego nawożenia. Składniki pokarmowe są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Jak więc dbać o rośliny doniczkowe? Przeczytaj nasz artykuł.

Jak rośliny doniczkowe sygnalizują niedobory składników pokarmowych?

Rośliny są w stanie pokazać Ci, że potrzebują dodatkowej porcji składników odżywczych. Jakie symptomy za tym przemawiają? Na co powinieneś zwrócić uwagę?
  • Zahamowanie wzrostu roślin.
  • Brak kwitnienia roślin kwitnących.
  • Nowe liście są o wiele marniejsze od starszych — bledną, żółkną, czasem także wypadają.
  • Dolne liście opadają i odpadają.

Czego potrzebują rośliny doniczkowe, aby zdrowo się rozwijać?

Roślinom w doniczkach do prawidłowego rozwoju potrzeba zarówno makroelementów (potasu, fosforu, azotu), jak i mikroelementów (cynku, manganu, żelaza). Warto ich dostarczać we właściwych proporcjach, aby nie zaburzyć naturalnego cyklu życia roślin kwitnących — tych o ozdobnych kwiatach oraz liściach. Te pierwsze potrzebują o wiele więcej potasu i fosforu aniżeli drugie — one wymagają większej dawki magnezu, a także azotu. Jak więc wybrać odpowiedni nawóz? 

Nawozy do zasilania kwiatów doniczkowych — z jakich warto korzystać?

#1 Nawozy mineralne — proszek, koncentrat, żel, granulki Nawozy mineralne działają szybko i skutecznie. Są bardzo wygodne w użytkowaniu — łatwo dobrać odpowiedni środek do potrzeb konkretnej rośliny. Producenci wytwarzają produkty dedykowane danym gatunkom kwiatów doniczkowych. W sklepach możesz znaleźć także nawozy uniwersalne — dostarczą składników odżywczych każdej roślinie. Na szczególną uwagę zasługują pałeczki nawozowe — produkt dostępny w naszym sklepie Rolmarket.pl, który cechuje się systematycznym, powolnym uwalnianiem składników odżywczych potrzebnym roślinom doniczkowym. Taki nawóz wystarczy kwiatom na wiosnę, a czasem także lato i jesień.  

#2 Nawozy organiczne — kompost, a także biohumus w formie płynnej — do podlewania Nawozy organiczne dostarczają roślinie potrzebnych składników odżywczych, a także wzbogacają glebę o mikro i makro elementy. Podczas zasilania takimi produktami nie istnieje ryzyko przenawożenia. Mają spowolnione działanie, a więc nie nadają się do tego, aby szybko poprawiać kondycję powiędłych roślin. Nawóz ekologiczny możesz wykonać także samodzielnie — jeśli zastanawiasz się jak to zrobić, przeczytaj nasz artykuł pod tytułem SKUTECZNY NAWÓZ ORGANICZNY — CO, JAK I GDZIE KOMPOSTOWAĆ?.  

#3 Nawozy organiczno-mineralne — koncentraty Niektóre rośliny, które hodujesz w doniczkach, wymagają specjalnego traktowania. Chodzi między innymi o paprocie, storczyki czy nawet kaktusy. Koncentrat wystarczy na długi czas, a najwygodniej zaaplikować go podczas podlewania.  

Kwiaty doniczkowe — jak je prawidłowo nawozić? Główne zasady

Poniżej przeczytasz o kilku głównych zasadach nawożenia roślin w doniczkach.

  • Rośliny doniczkowe nawoź tylko w okresie wegetacji poszczególnych gatunków. Nie zasilaj ich wtedy, gdy są w stanie spoczynku. Z preparatów korzystaj od początku marca do początku września.
  • Preparaty stosuj jedynie na rośliny, które już dobrze się ukorzeniły. Nie nawóź pędów niedawno zasadzonych bądź tuż po przesadzeniu do nowej doniczki. Poczekaj około trzy tygodnie — daj kwiatu czas na wypuszczenie lub samodzielne wzmocnienie systemu korzeniowego.
  • Zimą nie należy nawozić roślin — wyjątkiem są te, które nie przechodzą w okres wegetatywny wraz z nastaniem zimy.
  • Najwięcej nawozu potrzebują rośliny kwitnące — zasilaj je raz w tygodniu.
  • Większość roślin warto zasilać jedynie co dwa bądź trzy tygodnie. Taka częstotliwość podawania preparatu nie będzie groźna dla ich systemów korzeniowych, a także ogólnej kondycji.
  • Kaktusy oraz sukulenty zasilaj raz w miesiącu.   



Pamiętaj! Nadmiar nawozu jest groźniejszy niż niedobór

Największym błędem podczas zasilania roślin, nie tylko doniczkowych, ale także tych gruntowych, jest przekraczanie dawek produktów zalecanych przez producentów. Nadmiar nawozu może doprowadzić nawet do śmierci rośliny, tak więc lepiej nie eksperymentuj, tylko stosuj się do zaleceń widocznych na opakowaniu i uzbrój się w cierpliwość.

Jak rozpoznać przenawożenie?

Przenawożenie najczęściej zdarza się wtedy, kiedy pomimo regularnego podlewania i wilgotnej gleby, rośliny doniczkowe dalej więdną. Jak można temu zaradzić? Należy natychmiast przepłukać bryły korzeniowe. W tym celu ustaw kwiaty pod prysznicem bądź w wannie i przelewaj przez nie duże ilości wody — przez około 10 minut. Płyn wypłucze nadmiar soli oraz innych zalegających związków aktywnych. Drugim sposobem jest wymiana gleby na nową, świeżą.

Podsumowanie

Nawożenie roślin doniczkowych jest szczególnie ważne dla ich prawidłowego wzrostu oraz właściwego rozwoju — niezależnie od tego, jaki gatunek ozdabia Twój parapet, balkon czy taras, wybierz odpowiedni środek do zasilania. Wejdź na stronę naszego sklepu internetowego Rolmarket.pl i poznaj produkty idealne do nawożenia Twoich roślin. Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji czy porad ogrodniczych, serdecznie zapraszamy do regularnego czytania naszego bloga — znajdziesz w nim rady specjalistów z branży.
pixel