Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Ekologiczne opryski - wrotycz, skrzyp polny, pokrzywa suszona, piołun suszony, krwawnik ziele suszony

2020-07-30
Ekologiczne opryski - wrotycz, skrzyp polny, pokrzywa suszona, piołun suszony, krwawnik ziele suszony

Walka ze szkodnikami to codzienność wszystkich osób, które zajmują się uprawą roślin. Ostatnimi laty w walce tej dominowały środki chemiczne, ale coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że używanie chemii w walce ze szkodnikami czyni też wiele szkód dla organizmów pożytecznych. Warto zatem wrócić do starszych receptur i wykorzystać do ochrony roślin ekologiczne opryski. Poznajmy rośliny, które warto do tego wykorzystywać.

Wrotycz – skuteczny sposób na mszyce i nie tylko

Walka z mszycami spędza sen z powiek wielu ogrodnikom i rolnikom, gdyż chętnie żerują na młodych i soczystych pędach roślin. Do walki z nimi można wykorzystać chemiczne środki na mszyce, ale warto sięgnąć też po wrotycz, z którego można przyrządzić opryski ekologiczne. Wrotycz działa skutecznie również na takie szkodniki jak stonka ziemniaczana, muchy, mrówki, komary, kleszcze. Warto wiedzieć, że susz wrotyczu można wykorzystać również do ochrony przed molami, gdyż jego zapach bardzo skutecznie je odstrasza.


Do walki z mszycami stosuje się wyciąg z wrotyczu, który sporządza się zalewając 30g suszu wrotyczu 10l zimnej wody, a potem odstawić na 24 h. Po tym czasie preparat jest gotowy do przecedzenia i rozcieńczenia w proporcji 1:2 i tak przygotowanym roztworem można opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce, gąsienice motyli, larwy owocówki i śmietki cebulanki. Wrotycz można wykorzystać do opryskiwania roślin zaatakowanych przez stonkę, ale w tym celu należy zrobić wywar z wrotyczu. W tym celu należy wziąć 75g wrotyczu, zalać go 10l gorącej wody, a następnie odstawić na 24 h. Po tym czasie można wywar przecedzić, a potem rozcieńczyć w proporcji 1:5 i użyć do opryskiwania roślin zaatakowanych przez stonkę ziemniaczaną.

Piołun suszony – na pchełkę ziemną, gąsienice motyla i mszyce

Do walki z mszycami można wykorzystać również wyciąg w piołunu. To kolejna roślina, która znana jest ze swoich właściwości leczniczych i jest wykorzystywana w ziołolecznictwie już od lat. Wyciąg z piołunu doskonale nadaje się również do zwalczania szkodników, szczególnie takich jak wspomniane wcześniej mszyce, pchełka ziemna czy gąsienice motyla. Do oprysku wykorzystuje się wyciąg z piołunu suszonego, który sporządza się zalewając 30 g suszu 10 litrami wody. Wyciąg ten nie wymaga rozcieńczenia i można stosować go do bezpośredniego oprysku łodyg i liści roślin zaatakowanych przez szkodniki. Do skutecznego działania należy wykonywać oprysk 2 razy w tygodniu, aż szkodniki zostaną zwalczone.

Skrzyp polny – pomaga pozbyć się grzybicy roślin

Kolejną rośliną, na którą warto zwrócić uwagę szukając naturalnych metod walki ze szkodnikami i chorobami roślin, jest skrzyp polny. Tę roślinę o charakterystycznym kształcie przypominającym mini choinkę bardzo często można spotkać w polskich lasach, a jej właściwości lecznice i zbawienny wpływ na włosy i paznokcie jest znany i ceniony od wieków. Roślina ta może być również wykorzystywana w formie ekologicznych oprysków, pomagając w zwalczaniu chorób grzybiczych i niektórych szkodników takich jak przędziorki, roztocza oraz wgryzki szczypiorkowe. Wśród chorób, na które pomaga oprysk sporządzony ze skrzypu polnego znajdują się mączniak, zgnilizna, rdza, parch, kędzierzawość liści, zarazę ziemniaka na pomidorach. Oprysk sporządza się z wyciągu ze skrzypu, który sporządza się zalewając 150 g suszu skrzypu polnego 10 litrami wody i odstawiając go na 12 godzin do fermentacji. Do takiego wyciągu można dodać również 0,03% mydła potasowego, co pozwoli zwiększyć skuteczność oprysku.

Pokrzywa suszona – zwalcza szkodniki i przyspiesza wzrost roślin

Wśród roślin służących do walki z różnymi szkodnikami na szczególną uwagę zasługuje pokrzywa. To roślina wielu osobom kojarząca się z chaszczami i dzikimi polami, której dotknięcie powoduje powstanie piekących i swędzących bąbli. Ma ona jednak szereg cennych właściwości leczniczych, zarówno dla ludzi, jak i dla roślin. Wyciąg z pokrzywy pozwala skutecznie zwalczać mszyce, przędziorki, tarczniki oraz miseczniki. Dodatkowo chroni roślinę przez zgnilizną i chlorozą liści, a przy okazji przyspiesza wzrost roślin.


Wyciąg sporządza się zalewając 200g suszu 10 litrami wody i odstawiając na 12 godzin. Po tym czasie należy go rozcieńczyć w proporcji 1:20, jeśli chcemy wykorzystać ją jako oprysk przeciw chlorozie liści lub 1:10, jeśli ma służyć do podlewania roślin w celu przyspieszenia ich wzrostu. Należy jednak unikać podlewania wyciągiem z pokrzywy takich roślin jak czosnek, cebula, fasola i groch.

Krwawnik suszony

Krwawnik to kolejna roślina, której wyciąg pomaga poprawić kondycję roślin, a jednocześnie chroni je przed chorobami grzybiczymi. Podobnie jak większość opisywanych tutaj roślin, krwawnik również jest wykorzystywany w ziołolecznictwie, w którym jest bardzo szeroko stosowany. Doskonale sprawdza się również w walce z chorobami grzybiczymi roślin, takimi jak mączniak prawdziwy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, plamistość liści drzew pestkowych, monilioza i kędzierzawość liści brzoskwiń. Krwawnik pomaga również walczyć ze szkodnikami, takimi jak mszyce, miodówki, larwy pluskwiaków, liściożerne gąsienice motyli. Sposób stosowania krwawnika zależy od tego, w jakim celu jest on stosowany. Jeśli ma działać na opisane wyżej choroby, to do oprysku wykorzystuje się wyciąg z krwawnika sporządzany poprzez zalanie 100 g suszu 10 litrami wody. Wyciąg taki należy odstawić na 24 godziny, a następnie rozcieńczyć w proporcji 1:10.

Tak przygotowany roztwór można wykorzystać do opryskiwania profilaktycznego w okresie kwitnienia drzew i krzewów lub do walki z chorobą, która już zdążyła zaatakować rośliny. Jeśli chcemy zastosować krwawnik suszony do walki ze szkodnikami, to, zamiast wyciągu, musimy sporządzić wywar. W tym celu należy sporządzić wyciąg zgodnie z przepisem powyżej, ale po 24 godzinach należy go gotować przez 30 minut. Tak uzyskany wywar należy stosować bez rozcieńczania do zwalczania lub zapobiegania atakowi szkodników. Patrząc na właściwości opisanych powyżej roślin można z całą pewnością stwierdzić, że przyroda sama stworzyła arsenał, który wspomaga walkę z chorobami i szkodnikami, które ją atakują. Bez wątpienia warto z tego korzystać, gdyż ekologiczne opryski to skuteczna alternatywa dla oprysków chemicznych.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel