Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Wertykulacja i aeracja trawnika. Czym są te zabiegi i czy warto je wykonać jesienią?

2017-09-05
Wertykulacja i aeracja trawnika. Czym są te zabiegi i czy warto je wykonać jesienią?

Niekiedy, mimo regularnego podlewania, nawożenia i koszenia trawnika, w dalszym ciągu nie wygląda on tak, jak powinien. Wówczas niezbędne może okazać się wykonanie zabiegów wertykulacji i aeracji, które mają na celu rozluźnienie podłoża i pobudzenie trawy do krzewienia się. Zabiegi te, o ile są konieczne, warto wykonać wczesną wiosną lub wczesną jesienią.

Wertykulacja trawnika


Wertykulacja polega na płytkim, pionowym nacinaniu darni, co ma na celu usunięcie jej resztek przypominających filc. W jej warstwach rozwijać może się szereg różnego rodzaju grzybów i bakterii chorobotwórczych. Usuwając je, znacząco ułatwimy przenikanie światła, tlenu, wody i składników pokarmowych do korzeni traw, co przyczyni się do zwiększenia skuteczności podlewania i nawożenia trawnika. W celu dostarczenia glebie wartościowych składników odżywczych na jesień, warto sięgnąć po preparaty o specjalnie skomponowanym składzie, czyli nawozy jesienne. Wertykulacja umożliwia również zwalczanie chwastów oraz mchu, które nie tylko szpecą murawę, ale także utrudniają odpowiednie zaopatrzenie trawnika w substancje potrzebne do życia.

Zabieg wykonuje się wczesną wiosną po pierwszym koszeniu – przyczynimy się w ten sposób do regeneracji trawnika po zimie. Wertykulację równie dobrze jednak jest przeprowadzić wczesną jesienią, aby wiosną móc cieszyć się pięknym trawnikiem. Jego wykonanie zaleca się także przed dokonaniem dosiewu.


Aeracja trawnika Rolmarket.pl
Fot. pixabay.com

Do przeprowadzenia zabiegu potrzebujemy urządzenia zwanego wertykulatorem do trawy, które występuje w różnych wersjach. Ręczne mają postać grabi z wąskimi zębami wcinającymi się w glebę pod trawnikiem na głębokość kilku centymetrów. W przypadku większych trawników znacznie lepiej sprawdzą się urządzenia z napędem elektrycznym lub spalinowym, które są łatwiejsze w użytkowaniu, skuteczniejsze i bardziej wydajne. Przewagą pierwszych z nich jest większa ekologiczność, cichsza praca i tańsza eksploatacja. Na wersję spalinową zdecydować powinni się posiadacze bardzo dużych trawników – wertykulatory spalinowe mają zwykle większą moc i łatwiej jest się nimi poruszać po sporych powierzchniach bez konieczności podłączania do źródła prądu, co jest niezbędne w przypadku urządzeń elektrycznych.
W jaki sposób najlepiej jest przeprowadzać zabieg? Najlepiej pasmo po paśmie najpierw wzdłuż, potem wszerz. Czasami może okazać się niezbędna trzecia runda w celu usunięcia jak najwięcej martwej trawy. Pamiętajmy o tym, aby podczas pierwszego przejazdu noże były ustawione nie głębiej niż na 5 mm. Dopiero podczas kolejnego przejazdu warto zwiększyć głębokość do 10 mm.

Aeracja trawnika


Aeracja trawnika jest to nakłuwanie darni na głębokości około 10-15 centymetrów w celu rozluźnienia i napowietrzenia gleby. Wskutek tego zabiegu korzenie stają się silniejsze, a darń ulega wyrównaniu. Warto wykonać go w szczególności po zimie lub wczesną jesienią w celu przyspieszenia regeneracji trawnika. Gdy intensywnie go użytkujemy, dobrym pomysłem będzie kilkukrotne powtórzenie go w ciągu sezonu.

Aeracja jest zabiegiem delikatniejszym od wertykulacji – darń jest tu bowiem jedynie nakłuwana, nie nacinana. Większa jest jednak penetracja w głąb gleby, dzięki czemu możliwe staje się bardziej precyzyjne dotarcie do systemu korzeniowego trawy. Napowietrzanie pozwala również na delikatne wyczesanie darni z filcu i mchu, co zapobiega sfilcowaniu trawnika i rozrostowi niepożądanego mchu oraz chwastów.

Na niewielkich trawnikach aerację można wykonać nakłuwając darń widłami, aeratorem z trzonkiem drewnianym lub zaopatrując się w specjalne nakładki na buty wyposażone w kolce na podeszwach – tzw. aerator sandałowy. Przy większych powierzchniach niezbędne będzie sięgnięcie po aerator spalinowy lub elektryczny. Alternatywę dla niego może stanowić także urządzenie dwufunkcyjne z wymiennym wałem, który spełni funkcję aeratora i wertykulatora do trawy.

Aerator sandalowy Rolmarket.pl
pixel