Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Uprawa paproci krok po kroku

2019-02-15
Uprawa paproci krok po kroku
Paproć to bardzo popularna roślina, którą chętnie umieszczamy zarówno w naszych domach, jak i ogrodach. Dzieje się tak ze względu na jej estetyczny wygląd, cenne właściwości oraz łatwą pielęgnację. W poniższym artykule przybliżamy jej najważniejsze zasady.

Zacznijmy od znalezienia właściwego miejsca dla paprotki

Bez względu na to, czy chcesz zasadzić paproć w swoim ogrodzie, czy wybierasz jej doniczkową odmianę, powinieneś wiedzieć, że najlepiej umieścić ją w zacienionym miejscu. Rośliny te w naturalnych warunkach rosną w dolnych częściach lasu, dlatego nie powinny być bezpośrednio wystawione na promieniowanie słoneczne. Dobrze się czują w rozproszonym świetle oraz półcieniu. Jeśli paprotka gości w Twoim mieszkaniu, najlepiej będzie umieścić ją przy oknach od strony wschodniej lub północnej. Nie powinna się ona znaleźć w pobliżu kaloryferów czy innych źródeł ciepła.

Jak podlewać paprotkę?

Paproć wymaga regularnego podlewania – bardzo źle znosi przesuszenie podłoża. Niewielkim utrudnieniem może być fakt, że jednocześnie nie lubi zbyt mokrej ziemi – nie należy więc dopuszczać do tego, by nadmiar cieczy pozostawał na podstawce. Co ważne, do jej nawadniania najlepiej używać wody deszczowej – wodociągowa może być zbyt twarda. W czasie wzrostu paprotki należy podlewać ja od 2 do 3 razy w tygodniu, dzięki czemu podłoże zachowa stałą wilgotność. Zimą ta częstotliwość może być mniejsza. Co ciekawe, do podlewania paprotek raz na jakiś czas można wykorzystać słabą herbatę.

uprawa paproci w domu lub ogrodzie

Nawożenie paprotek

W okresie wzrostu paprocie wymagają intensywnego nawożenia. Należy je wtedy przeprowadzać raz na dwa tygodnie. Najlepiej używać do tego celu płynnego nawozu do paproci. Przyczyni się to do ich prawidłowego wzrostu i ochroni je przed ewentualnymi chorobami.

Kiedy przesadzać paproć?

Jak większość roślin doniczkowych, paprotki należy przesadzać wiosną. Taki zabieg przeprowadza się stosunkowo rzadko – zazwyczaj raz na kilka lat i nie ma potrzeby, by robić to częściej. Warto wiedzieć, że paprotki lubią nieco ciasne doniczki. Do przesadzania należy przystąpić więc dopiero wtedy, gdy pojemnik jest wyraźnie za mały.

pielegnacja paprotek

Co jeszcze warto wiedzieć, czyli kilka słów o codziennej pielęgnacji

Choć istnieje co najmniej kilka gatunków paproci, wymagania wszystkich z nich są do siebie bardzo zbliżone. Przede wszystkim - nie tolerują one suchego powietrza. W okresie jesienno-zimowym, gdy mieszkanie jest ogrzewane, paprotki należy zraszać letnim prysznicem lub rozpylać wokół nich wodną mgiełkę. Ze względu na ich upodobanie do wilgoci bez obaw można je hodować w łazience i umieszczać w miejscach, w których dla innych roślin byłoby za mało światła. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 18 -21 °C w okresie wegetacji, a w czasie spoczynku zimowego - 15-18°C.

Dlaczego paproć powinna znaleźć się w każdym domu?

W czasach, kiedy bardzo dużo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza, warto pochylić się nad właściwościami niepozornych, wydawałoby się, paprotek. Ich liście są bowiem doskonałym nawilżaczem powietrza. Co więcej, paproć wykazuje działanie filtrujące – skutecznie odfiltrowuje szkodliwe związki jak formaldehyd czy ksylen. Na tym jej zalety się nie kończą – rośliny te neutralizują promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne, dlatego często widujemy je w biurach. Warto także wiedzieć, że zielony kolor paprotki działa kojąco na nasz wzrok, a także odpręża i uspokaja.

uprawa paproci w ogrodzie

Podsumowanie

paproci nie jest skomplikowana, warto jednak zdawać sobie sprawę z niektórych szczególnych wymagań tej rośliny – jak na przykład zamiłowanie do wilgoci czy nietolerancja suchego powietrza. Starannie pielęgnowane paprotki odpłacą się nam doskonałym wyglądem i swoimi cennymi właściwościami. W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu.

 

pixel