Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Styczeń w ogrodzie - 5 prac, dzięki którym dobrze zaczniesz nowy rok

2022-01-04
Styczeń w ogrodzie - 5 prac, dzięki którym dobrze zaczniesz nowy rok

Styczeń to dla wielu z nas czas zmian, realizacji noworocznych postanowień i starań o to, aby kolejny rok zaczął się lepiej niż poprzedni. To samo tyczy się ogrodu! Mimo że Twoje rośliny pogrążone są jeszcze w zimowym śnie, swoją pracą możesz sprawić, że następne 12 miesięcy będą pełne kwitnienia, szybkiego wzrostu i aromatycznych, kwietnych zapachów. Ogród w styczniu wymaga wdrożenia wielu prac, które sprawią, że na wiosnę i nadchodzące lato będzie prezentować się niezwykle pięknie i okazale.

Jak zadbać o ogród w styczniu?

  1. Zaproś w styczniu do swojego ogrodu ptaki
  2. Zadbaj o ochronę drzew i krzewów
  3. Przygotuj byliny i nasiona, które zasiejesz w nowym roku
  4. Zaplanuj nowy wygląd swojego ogrodu
  5. W styczniu zadbaj o swoje narzędzia
  6. Co jeszcze można robić w styczniu w ogrodzie?
  7. Jak zaplanować prace w ogrodzie w styczniu?
  8. Twój ogród w styczniu – podsumowanie

Zaproś w styczniu do swojego ogrodu ptaki

Zima, zwłaszcza ta śnieżna i mroźna, to trudny czas dla ptaków, które zostają w Polsce. Przygotuj dla nich miejsce, w którym będą mogły się posilić. Dostępne w sklepach internetowych karmniki dla ptaków, zostały przygotowane w różnych wzorach i wielkościach. Dzięki temu z powodzeniem dobierzesz je nie tylko do gatunków przyjaciół, którzy Cię odwiedzają, ale także aranżacji działki, tworząc tym samym spójną całość. Jeżeli będziesz je dokarmiał, ptaki zadomowią się w Twoim ogrodzie i na wiosnę chętnie Ci się odwdzięczą, walcząc ze szkodnikami i zjadając owady, ich jaja, a nawet larwy. Pamiętaj jednak, aby dokarmiać ptaki odpowiedzialnie! Zrezygnuj z produktów, które zawierają sól i nie dawaj ptakom chleba, zamiast tego wybierz specjalistyczne karmy dla ptaków. Te zawierają odpowiednie ziarna, nasiona oraz orzechy, które dostarczą zwierzętom właściwych składników odżywczych i niezbędnych tłuszczy, które pomogą im przetrwać zimę.

ptaki w ogrodzie

Zadbaj o ochronę drzew i krzewów

Styczeń to statystycznie najzimniejszy miesiąc w ciągu całego roku, jeśli więc jeszcze nie zadbałeś o okrycie i pobielenie konarów i pni swoich roślin, najwyższy czas to zrobić. Okryj gałęzie drzew i krzewów za pomocą słomy lub białej agrowłókninyAgrowłóknina to popularny materiał, który doskonale sprawdza się jako izolacja cieplna. Ze względu na zastosowaną strukturę może być również dobrym podłożem dla przygotowanych nasadzeń. Korzenie zasłoń korą lub igliwiem. Możesz także pobielić konary i gałęzie specjalnym wapnem do bielenia – biała barwa kory pomoże drzewom w odbijaniu ostrego światła słonecznego, które odbijając się od śniegu, niepotrzebnie ogrzewa drzewa i zbyt szybko budzi je do życia. Bielenie drzew zapobiega także pękaniu kory. Jeżeli zadbałeś o okrycie drzew w poprzednich miesiącach, regularnie kontroluj stan materiałów okrywowych. Sprawdzaj ich kondycję przede wszystkim wtedy, gdy Twoje rośliny były narażone na silne podmuchy wiatru oraz obfite opady śniegu. Łataj powstałe dziury, a jeśli będzie taka konieczność, wymień agrowłókninę na nową.

ochrona drzew i krzewów

Przygotuj byliny i nasiona, które zasiejesz w nowym roku

Jeżeli jeszcze jesienią przygotowałeś doniczki z cebulami roślin, które będą zdobić Twój ogród w kolejnym roku, styczeń to dobry miesiąc, aby wybudzić je z zimowego letargu i pobudzać do kwitnienia. Warto wynieść je z ogrodu lub balkonu i wnieść do domu, gdzie jest cieplej. Na początku mogą stać w temperaturze ok. 10-15 °C, a następnie, kiedy już wykiełkują, w miejscu cieplejszym i jasnym, gdzie temperatura waha się w granicach 18-20 °C.

Styczeń to także świetny moment na to, aby zaplanować skład swojego nowego warzywniaka. To właśnie z końcem pierwszego miesiąca pojawiają się ciekawe nasiona roślin jadalnych, które możesz wysiewać w pierwszym kwartale nowego roku.

Zaplanuj nowy wygląd swojego ogrodu

Zastanawiasz się nad wytyczeniem ścieżek w Twoim ogrodzie? Zima i śnieg są Twoimi sprzymierzeńcami! Obserwuj, w jaki sposób po ogrodzie poruszają się domownicy, przyjrzyj się kształtom wydeptanych przez nich ścieżek, a następnie nanieś je na plan ogrodu. W tym przypadku doskonałym wyborem będą obrzeża ogrodowe. Produkty są niezwykle elastyczne i wytrzymałe, dlatego bez problemu dopasujesz je do pożądanego kształtu ścieżki lub rabaty. Co więcej, możesz oznaczyć je w terenie przy użyciu kołków. Pamiętaj jednak, aby zamontować je w taki sposób, aby nikt z Twojej rodziny nie potknął się o nie, kiedy będą przykryte śniegiem. Kołki i narysowany plan ułatwią Ci pracę na wiosnę, w tym między innymi wysiewanie trawy oraz budowanie ścieżek w wybranych wcześniej miejscach.

nowy wygląd ogrodu

W styczniu zadbaj o swoje narzędzia

Mimo że w styczniu nie wykonuje się wielu prac, do których realizacji potrzebne są narzędzia ogrodowe, warto, abyś udał się do swojego składziku lub szopy i zatroszczył się o łopaty, sekatory, widły oraz grabie. Sprawdź, w jakim są stanie, naostrz nożyce, kosy i sierpy, a następnie wyczyść wszystkie swoje akcesoria i zabezpiecz je przed korozją.

Druga połowa zimy to dobry moment, aby uzupełnić braki w swojej narzędziowni. Sprawdź, które narzędzia nie nadają się już do naprawy, zastanów się, czego zabrakło Ci w poprzednim roku i powoli zacznij kupować te akcesoria, których potrzebujesz, aby przygotować się na nadejście wiosny.

narzędzia ogrodnicze

Co jeszcze można robić w styczniu w ogrodzie?

Styczeń w ogrodzie wcale nie musi oznaczać dni wolnych od pracy. To dokonały czas, w którym możesz przede wszystkim zabezpieczyć poszczególne rośliny i krzewy – oczywiście, jeśli nie zrobiłeś tego w grudniu. Jeżeli poszczególne elementy zostały przez Ciebie wykonane wcześnie, nie zapomnij, by sprawdzić, jak mają się Twoje rośliny. Być może poszczególne zabezpieczenia potrzebują renowacji lub dodatkowych materiałów. Postaw również na naprawy i konserwację ogrodowego sprzętu. Mowa tutaj nie tylko o narzędziach, ale również meblach ogrodowych i akcesoriach wypoczynkowych, które towarzyszą Ci w sezonie letnim. W chwili, gdy odpowiednio zadbasz o to teraz, na lato będziesz cieszył się wspaniałym wypoczynkiem i pełnym relaksem, na który przecież tak bardzo czekasz.

Jak zaplanować prace w ogrodzie w styczniu?

Chyba jednym z głównych czynników, jaki musisz wziąć pod uwagę, planując prace ogrodowe w styczniu, to warunki atmosferyczne. Nie jest tajemnicą, że oprócz silnego mrozu i wiatrów, pierwszy miesiąc w roku może obfitować w wiele opadów nie tylko śniegu, ale również deszczu. To właśnie dlatego przygotowując się do zabezpieczania jakichkolwiek elementów, czy innych zadań sprawdź, jaka pogoda Cię czeka. Praca podczas opadów, szczególne, gdy mowa o wykonywaniu okryć, czy bieleniu drzew mija się z celem. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Przechowujesz owoce lub warzywa? Monitoruj temperaturę w pomieszczeniu, gdzie składujesz zapasy. W przypadku, gdy spada ona poniżej zera, warto, abyś zastanowił się nad możliwą zmianą lokalizacji.

Twój ogród w styczniu – podsumowanie

Chociaż na dworze mróz i ziąb, prace ogrodowe czekają na Ciebie niemal tak samo, jak w sezonie letnim. Bez względu na to, czy opiekujesz się przydomowym kawałkiem zieleni, czy działką usytuowaną za miastem, musisz odpowiednio o nią zadbać. Właściwie przeprowadzone prace w okresie zimowym pozwolą Ci cieszyć się pięknymi plonami, kiedy przyroda zacznie budzić się do życia. Wykorzystaj początek roku maksymalnie i zaplanuj kolejne etapy przygotowań, aby maksymalnie ułatwić sobie poszczególne działania ogrodnicze.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel