Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Październik w ogrodzie: co sadzimy i siejemy jesienią?

2017-10-20
Październik w ogrodzie: co sadzimy i siejemy jesienią?

Październik w ogrodzie

Jesień to piękna i malownicza pora roku, która jednocześnie oznacza wiele prac w ogrodzie. Październik to czas sadzenia roślin jednorocznych, drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. W tym miesiącu musimy zająć się również przesadzeniem i zabezpieczeniem roślin przed pierwszymi przymrozkami. Początek jesieni w ogrodzie to pora zbiorów i porządków. W tym okresie powoli ustaje wegetacja większości roślin, przyroda przygotowuje się do zimowego odpoczynku. W październiku możemy zebrać resztę opadających z drzew dojrzałych owoców. Ogród w październiku będzie wymagać od ciebie włożenia w prace nieco wysiłku. Oprócz sadzenia dodatkowo można zadbać o krzewy iglaste, które przesadzone właśnie w październiku będą miały lepsze warunki do zakorzenienia się, zanim nadejdzie zima. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i jak się przygotować do poszczególnych zadań.

Jak zadbać o ogród w październiku?

  1. Jakie drzewa i krzewy sadzimy w październiku?
  2. Czas na rośliny cebulowe
  3. Sadzimy byliny oraz rośliny jednoroczne
  4. Pielęgnacja i ochrona roślin
  5. Zabezpieczenie roślin przed zimą
  6. Jak zaplanować prace w ogrodzie w październiku?
  7. Twój ogród w październiku  podsumowanie

Jakie drzewa i krzewy sadzimy w październiku?

W październiku warto zasadzić drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe, które pięknie zakwitną wiosną. W miesiącu tym możemy zasadzić drzewka i krzewy liściaste, zakupione z odkrytymi korzeniami, takie jak brzoza czy porzeczka krwista. Sadzenie rozpoczynamy od wykopania odpowiedniej wielkości dołka, który powinniśmy uzupełnić kompostem lub ziemią ogrodniczą. Po wkopaniu rośliny należy ją obficie podlać. W październiku możemy również posadzić drzewa i krzewy owocowe jak porzeczka, agrest, jabłonie, grusze itp. Podobnie jak w powyższym przypadku, rośliny te muszą mieć odkryte korzenie. Jednak po wkopaniu drzewek owocowych musimy pamiętać, aby osłonić je przed zającami i gryzoniami. Jesienią warto również posadzić róże. Te rośliny zdążą się ukorzenić jeszcze przed zimą i wiosną rozpoczną wegetację. Krzewy różane powinniśmy ulokować w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Rośliny te potrzebują wilgotnego, piaszczysto-gliniastego podłoża o dużej zawartości próchnicy. Przed zasadzeniem róż należy głęboko przekopać ziemię i wymieszać z nawozem przeznaczonym specjalnie dla tego rodzaju krzewów. Po wkopaniu, roślinę należy obsypać kopczykiem ziemi o wysokości około 20 cm. Sprawdź nawozy do kwiatów w Rolmarket.

 

Czas na rośliny cebulowe

Październik to miesiąc, w którym można sadzić rośliny cebulowe. Należą do nich m.in. przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice i lilie. Efekty swojej pracy zobaczymy dopiero wiosną, kiedy kwiaty kolorowo zakwitną. Do posadzenia powinniśmy wybierać cebule duże, zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych. Rośliny te muszą być w stanie spoczynku, tzn. nie mieć wyrośniętych liści ani korzeni. Przed posadzeniem warto cebulki wymoczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Sadzimy je piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli, mniejsze układamy gęściej, większe – rzadziej. W pierwszej kolejności powinniśmy wkopać rośliny, które jako pierwsze zakwitną wiosną – to przebiśniegi, krokusy i cebulice. Po posadzeniu możemy je podlewać, jednak po pierwszych przymrozkach powinniśmy okryć je torfem, korą lub gałązkami drzew iglastych.

 

Sadzimy byliny oraz rośliny jednoroczne

Do końca października możemy sadzić również byliny, np. konwalie oraz tulipany. Zbyt późne ich wkopanie uniemożliwi cebulkom dobre ukorzenienie się i spowolni ich kwitnienie. Tulipany sadzimy na głębokość równą 3 wysokości cebul. Rośliny te warto wkopywać w specjalnych plastikowych koszyczkach, które zapewnią im odpływ nadmiaru wody, a także ochronią cebulki przed gryzoniami. Na okres zimowy należy tulipany okryć ściółką, korą, torfem, słomą, gałązkami świerku lub sosny. W październiku siejemy również rośliny jednoroczne, które zakwitną w naszym ogrodzie wiosną. W miesiącu tym warto zasiać m.in. czarnuszkę, chabry, maki, ostróżki i gipsówki. Aby posiane rośliny jednoroczne nie przemarzły zimą, powinniśmy je okryć stroiszem, czyli gałązkami roślin iglastych.

Pielęgnacja i ochrona roślin

Październik to miesiąc, w którym rozpoczynają się pierwsze przygruntowe przymrozki. W tym okresie warto ściąć pędy i wykopać rośliny, które powinny zimować w chłodnym pomieszczeniu (należą do nich m.in. dalie, kanny, mieczyki, begonie itp.). Wykopane cebulki osuszamy, układamy w skrzyneczkach i przysypujemy torfem. W tym czasie powinniśmy zająć się także roślinami jednorocznymi – zbieramy nasiona i przycinamy, pozostawiając korzenie w ziemi. Zdrowe części naziemne możemy przeznaczyć na kompost, natomiast te porażone przez choroby palimy lub wyrzucamy. W okresie tym podlewamy przed zimą rośliny zimozielone, np. różaneczniki, pierisy, laurowiśnie i iglaki.

Zabezpieczenie roślin przed zimą

Październik to również miesiąc, kiedy powinniśmy zabezpieczyć rośliny przed mrozem, wiatrem i śniegiem. Takie warunki atmosferyczne źle znoszą zwłaszcza pnącza, byliny i krzewy pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych. Najlepszą metodą ocieplania roślin jest okrywanie ich białą agrowłókniną okryciową, kapturami ochronnymi, bądź też ich kopczykowanie: grubą warstwę ściółki rozkładamy wokół róż, rododendronów, azalii japońskich, hortensji, wrzosów i wrzośców. Rośliny możemy otulić również stroiszem lub słomą. Należy pamiętać, aby przed zimą zapewnić im odpowiedni poziom wilgoci. Październik to w ogrodzie miesiąc prac porządkowych. Wiele roślin letnich trzeba wykopać, ziemię spulchnić i nawieźć. Warto w tym czasie pomyśleć również o kwiatach, krzewach i drzewkach, które teraz zasadzone, przyniosą nam radość wiosną.


Jak zaplanować prace w ogrodzie w październiku?

Chociaż mamy jesień w pełni, prace ogrodowe w październiku w przeciwieństwie do września nie będą polegać wyłącznie na porządkach. W tym miesiącu dobrze jest się skupić na sadzeniu drzew i krzewów sezonowych. To właśnie dlatego skrupulatnie zaplanuj, jakie nasadzenia chciałbyś wykonać. Co więcej, przygotuj do tego odpowiednią przestrzeń. Miej na uwadze, że zarówno drzewa, jak i krzewy z biegiem lat będą się rozrastać. Nie czekaj do ostatniej chwili. Zmarznięta ziemia będzie dużo trudniejsza do rozkopania, dlatego wykorzystaj ostatnie ciepłe dni w roku. Wielu ogrodników wykorzystuje październik na dosadzenie roślin cebulowych, które swój pierwszym rozkwit zanotują z początkiem wiosny. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to dobry moment, aby wybrać się do sklepu ogrodniczego lub kupić sadzonki w internetowym sklepie. Odpowiednie prace pielęgnacyjne przy rosnących już nasadzeniach z pewnością ochronią twoją roślinność przed nadchodzącym mrozem. Przygotuj odpowiednie narzędzia i dodatkowe środki zabezpieczające, jak np. agrowłóknina, torf, aby zabezpieczyć poszczególne elementy przed mrozem i silnym wiatrem.

Twój ogród w październiku – podsumowanie

Jesienny ogród wymagać będzie od ciebie sporego wkładu w działania pielęgnacyjne. To czas, kiedy możesz zasadzić nową roślinność i zadbać o rosnące już rośliny. Wykorzystaj dobrze ten moment, aby zaoszczędzić sobie pracy w okresie wiosennym. Musisz wiedzieć, że zarówno przydomowy kawałek zieleni, jak i działka rekreacyjna wymagają prac porządkowych przez cały rok. Trzymaj się tej zasady, by twoja roślinność zawsze prezentowała się pięknie i bez problemu przetrwała nadchodzącą zimę.

 

pixel