Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Nawożenie drzew owocowych i krzewów jesienią - co warto wiedzieć?

2018-10-11
Nawożenie drzew owocowych i krzewów jesienią - co warto wiedzieć?

Późna jesień to okres, gdy nasze rośliny wciąż wymagają starannej pielęgnacji – po zebraniu plonów przychodzi czas na nawożenie drzew i krzewów owocowych. Będziemy robić to po raz ostatni przed nadejściem zimy, dlatego warto potraktować to zadanie poważnie. Na czym zatem polega prawidłowe jesienne nawożenie drzew i krzewów? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Kiedy nawozić drzew i krzewy owocowe?

W jesiennym nawożeniu roślin kluczową rolę odgrywa termin. Należy je przeprowadzić po zakończeniu wegetacji, ale jeszcze przed nastaniem pierwszych mrozów. Jest wtedy jeszcze wystarczająco ciepło, aby nawozy mogły dobrze się rozpuścić i dotrzeć do strefy korzeniowej roślin. Nawożenie można także przeprowadzić wiosną, ale trzeba mieć na uwadze, że może być to wtedy trudniejsze – zwłaszcza, gdy gleba jest ściółkowana lub gdy wokół drzew rośnie trawa.


nawozenie drzew i krzewow
Jeżeli nie ma możliwości przekopania podłoża, może być na to zwyczajnie za późno. Przeprowadzając ten zabieg jesienią, mamy gwarancję, że do wiosny nawozy zdążą przeniknąć do korzeni roślin – i to bez konieczności przekopywania!

Czy jesienne nawożenie zawsze jest wskazane?

Istnieją przypadki, kiedy lepiej się powstrzymać od jesiennego nawożenia roślin. Nie jest ono wskazane na glebach lekkich, które mogą nie wchłonąć wszystkich składników mineralnych. W przypadku takiego rodzaju podłoża występuje ryzyko, że nawozy mogą zostać wypłukane przez jesienne opady. Z tego samego powodu od nawożenia jesienią warto się powstrzymać, jeśli drzewa czy krzewy rosną na stromym zboczu lub stoku. Nawożenie roślin nie ma sensu również wtedy, gdy nadejdą już przymrozki – nie przyniesie to żadnych efektów.

drzewa i krzewy owocowe nawozenie

Pamiętaj także, aby nie nawozić młodych drzewek i krzewów, które jeszcze nie owocowały!

Opryskiwanie drzew i krzewów – podstawowy jesienny zabieg zasilający

Opryskiwanie roślin mocznikiem to zabieg, który wykonuje się zazwyczaj pod koniec października. To wprost idealny moment – owoce są już zebrane, a owady zakończyły swą aktywność. Mocznik należy do grupy azotowych nawozów uniwersalnych, bez obaw można go więc stosować do różnego rodzaju drzew oraz krzewów. Ma on wiele zalet - wzmacnia rośliny, chroni je przed chorobami i przyspiesza rozkład liści. Preparat najczęściej miesza się z wodą i dokładnie opryskuje nim drzewa i krzewy. Można wysypywać go także bezpośrednio pod ich korzenie – jest to jednak rzadziej praktykowana metoda.

opryskiwanie drzew i krzewow

Czym jeszcze nawozić rośliny?

Mocznik to nie wszystko – jesienią nasze rośliny mogą potrzebować także innych składników mineralnych. Często stosuje się nawozy zawierające potas. Taki preparat sprawi, że rośliny rozpoczną wiosnę w świetnej formie – potas jest niezbędny do ich prawidłowego wzrostu, a także właściwej barwy oraz jędrności owoców. Jesienią można pokusić się także o zastosowanie nawozów zawierających bor – zawartość tego pierwiastka w glebie jest zazwyczaj niska i warto ją uzupełniać, gdyż ma on wpływ na kondycję systemu korzeniowego roślin. Zawsze dobrym pomysłem będzie korzystanie z nawozów organicznych – kompost, trociny czy obornik dostarczają roślinom wielu cennych składników mineralnych, tworząc przy okazji ściółkę zabezpieczającą przed zachwaszczeniem terenu.

trociny w ogrodzie
A gdy odczyn gleby jest zbyt kwaśny, warto przeprowadzić wapnowanie. Jest to rodzaj nawożenia, którego nie należy łączyć ze stosowaniem żadnych innych zasilaczy. Dowiedz się, kiedy i jak prawidłowo wapnować glebę z naszego artykułu.

Poznaj naszą bogatą ofertę nawozów jesiennych, dzięki którym nawożenie o tej pięknej porze roku stanie się efektywne i proste.

Podsumowanie

Najważniejsze to pamiętać, aby nie zaprzestawać nawożenia drzew i krzewów owocowych, gdy te zakończą okres wegetacji. Ich właściwe zasilanie jesienią pozwoli przygotować je do zimowego snu i sprawi, że w przyszłym sezonie plony będą obfite i smaczne. Życzymy powodzenia, a w razie jakichkolwiek pytań związanych z jesiennymi pracami pielęgnacyjnymi w ogrodzie prosimy o kontakt. Chętnie udzielimy dodatkowych wskazówek!

Pamiętaj także, aby pod koniec jesieni zadbać o ochronę młodych drzewek i krzewów owocowych przed dzikimi zwierzętami. Poznaj skuteczne metody udaremniania ich ataków.

jablon w ogrodzie

 

pixel