Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak przygotować się do sezonu ogrodniczego?

2018-01-11
Jak przygotować się do sezonu ogrodniczego?

Wiosną rośliny budzą się z zimowego snu, dlatego jest to czas, w którym nasz ogród wymaga dużej uwagi. Jednak jeszcze w okresie zimowym warto zaplanować i przygotować się do sezonu wiosennego, zwłaszcza, że część prac porządkowych oraz pielęgnacyjnych możemy wykonać jeszcze zimą. Wygląd ogrodu w ciepłych miesiącach w dużej mierze zależy od prac wykonanych na przełomie zimy i wiosny.

 

1. Konserwacja narzędzi ogrodniczych

W pierwszej kolejności przed rozpoczęciem sezonu wiosennego bardzo ważne jest przygotowanie narzędzi ogrodniczych lub zaopatrzenie się w nowe, które znacznie ułatwią nam prace w ogrodzie.


Narzedzia ogrodnicze w Rolmarket.pl

Prawidłowo konserwowane narzędzia zapewnią bezpieczną pracę, a ponadto pozwolą dłużej cieszyć się ich funkcjonalnością. Istotne jest sprawdzenie mechanizmów sekatorów i nożyc, wszystkie ruchome elementy należy zabezpieczyć smarem lub innym płynem o takim zastosowaniu. Przed rozpoczęciem podcinania roślin bardzo ważne jest, aby piły były naostrzone, dzięki czemu unikniemy nadmiernego kaleczenia roślin. Ostrzenie pił oraz siekier ułatwią nam specjalne osełki. W naszej kolekcji narzędzi ogrodniczych nie powinno zabraknąć także grabi, łopat, wideł, taczek i innych narzędzi, które ułatwią nam prace wokół domu lub na działce.

2. Podcinanie drzew i krzewów

Podcinanie drzew i krzewów to niezbędny zabieg, który później ma wpływ na plonowanie oraz owocowanie. Bardzo ważne jest, aby wykonać cięcie drzew i krzew o odpowiedniej porze i w odpowiedni dla każdej rośliny sposób. Podcinanie małych krzewów umożliwią nam ręczne sekatory ogrodowe, do żywopłotu będą niezbędne nożyce lub sekatory nożycowe, natomiast podcinanie dużych drzew możemy wykonać za pomocą teleskopowych sekatorów, dzięki którym unikniemy wchodzenia na drabiny.


podcinanie drzew i krzewow rolmarket.pl

Podczas podcinania drzewek warto zwrócić uwagę na kondycję roślin, ponieważ zima to najodpowiedniejszy czas, aby zwalczyć poważne i uciążliwe choroby. Zaatakowane przez choroby rośliny wydają gorsze plony i są bardziej wrażliwe na mróz. Do zwalczania chorób doskonale sprawdzą się sprawdzone środki ochrony roślin.

3. Regeneracja trawnika po zimie

Trawnik po zimie może wymagać solidnej regeneracji, dlatego należy wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, które przywrócą mu prawidłową kondycję.

Co możemy zrobić?

- Grabienie trawnika:

w pierwszej kolejności należy wygrabić trawnik, usunąć suche liście oraz pozostałe odpady organiczne. Zabieg ten najlepiej wykonać przed okresem wegetacji, ułatwią nam go grabie wachlarzowe.

- Wertykulacja i aeracja trawnika:

zabiegi te są bardzo ważne, ponieważ rozluźnią, a także napowietrzą trawnik. Niezbędny do tego będzie aerator oraz wertykulator. Na małych powierzchniach świetnie sprawdzą się buty do napowietrzania trawnika lub aeratory ręczne, natomiast na duże powierzchnie polecamy wertykulatory spalinowe, które znacznie ułatwią pracę.


buty do napowietrzania trawnika aerator sandalowy rolmarketpl

- Dosiewanie:

trawnik w okresie zimy bardzo często gnije, co sprawia, że pojawiają się puste place lub miejsca słabo pokryte trawą. W takim przypadku najlepiej zastosować regeneracyjne mieszanki traw lub specjalne dosiewki do trawnika, które w swoim składzie zabierają zarówno nasiona traw, jak i nawóz, Można również sięgnąć po taką samą mieszankę traw, jaka została użyta do założenia trawnika.

- Nawożenie:

podczas wiosennego nawożenia trawników bardzo ważne jest, aby nawóz, którego użyjemy, miał w swoim składzie azot – gwarantuje on lepszy wzrost, wybarwienie oraz gęstą darń. Dlatego warto zastosować nawozy do trawników, które dostarczą wszystkich niezbędnych w tym okresie składników mineralnych.

4. Zakładanie nowego trawnika:

Każdy z nas marzy o tym, aby mieć wokół domu piękny i gęsty trawnik. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża oraz użycie specjalnych, dostosowanych do wymagań glebowych mieszanek traw.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, która mogą okazać się pomocne podczas przygotowań do zakładania trawnika:

- oczyszczenie podłoża z kamieni oraz innych odpadów;

- przekopanie, rozluźnienie gleby: do tego zabiegu niezbędne będą widły do kopania;

- odchwaszczenie: umożliwią tam to środki o działaniu chwastobójczym np. Roundup, jednak należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji;

- poprawa jakości podłoża: glebę zbyt kwaśną można wymieszać z wapnem lub kredą ogrodową, natomiast glebę zasadową z torfem wysokim lub nawozami siarczanowymi;


sprawdzanie jakosci gleby


- montaż siatki przeciw kretom, która zapewni nam piękny trawnik, bez kopców kretów;

- montaż obrzeży ogrodowych, dzięki którym oddzielimy od siebie różne rodzaje nawierzchni oraz unikniemy przerastaniu trawy na rabaty czy ścieżki;

- dobór odpowiedniej mieszanki traw: na tereny przydomowe warto wybrać mieszanki uniwersalne, mieszanki sportowe świetnie sprawdzą się na terenach intensywnie użytkowanych, natomiast w miejscach suchych i nasłonecznionych powinniśmy wysiać mieszanki traw odpornych na suszę.

 

pixel